Miękkie to termin używany w informatyce do opisania czegoś, co można łatwo zmienić lub zmodyfikować. W przeciwieństwie do sprzętu, który jest fizyczną częścią komputera, której nie można zmienić bez jej fizycznego usunięcia.
W pracy umiejętności miękkie są coraz ważniejsze niż twarde. Dzieje się tak dlatego, że pozwalają one przystosować się i zmieniać wraz ze zmianą otoczenia.
Definicja
Miękkie to coś, co można łatwo zmienić. Na przykład oprogramowanie komputerowe jest miękkie, bo to niefizyczny element, który można łatwo wymienić.
Z kolei sprzęt jest twardy, bo to fizyczna część komputera, której nie można wymienić. Dlatego firmy często cenią umiejętności miękkie, takie jak rozwiązywanie problemów z oprogramowaniem, na równi z umiejętnościami twardymi, takimi jak programowanie komputerowe.
Umiejętność skutecznego komunikowania się z innymi jest również umiejętnością miękką, która przynosi korzyści biznesowi. Kiedy wszyscy pracownicy mają dobre umiejętności interpersonalne, mogą współpracować bardziej efektywnie i zwiększać produktywność.
W ostatecznym rozrachunku umiejętności miękkie są ważniejsze niż umiejętności twarde w miejscu pracy. Pomagają ludziom budować zaufanie i pewność siebie, które są kluczem do sukcesu zawodowego. Poprawiają też wydajność pracy i można się ich nauczyć poprzez szkolenie lub praktykę. Ponadto pracodawcy zdają sobie sprawę, że ludzie uczą się najlepiej na różne sposoby. Cenią również pracę zespołową i umiejętność współpracy z różnymi pokoleniami. Może to obejmować silną etykę pracy i pozytywne nastawienie do celów firmy.
Przykłady
Miękki oznacza „łatwy do odczucia” lub „delikatny w dotyku”. Przykładami miękkości są skóra, tkaniny i futro. Inne słowa określające miękkość to: tender, gentle i sweet.
Miękkość może być czymś dobrym lub złym. Na przykład miękka poduszka jest wygodna do spania i amortyzuje upadek.
Miękką bramkę zdobywa się również po strzale, który bramkarz powinien był zablokować. Innymi słowy, bramkarzowi trudno jest zatrzymać miękką bramkę.
Miękkość jest używana w porównaniach jakościowych do opisywania materiałów lub przedmiotów o cechach takich jak „miękki jak grzyb” lub „miękki jak stary len”. Symbole te często występują w sloganach reklamowych. Na przykład chusteczki Scott mają slogan „Miękkie jak stary len”
Kontekst
Miękkość ma długą i bogatą historię w sztuce, muzyce, literaturze, a nawet nauce. Ale czy jest to tylko trend, czy może coś więcej? Przyjmując bardziej holistyczne podejście do miękkości, Andrews bada historyczne i kulturowe konteksty jej występowania.
Bada również rolę miękkości w nauce, technologii i innowacjach, co jest tematem jego najnowszej książki The Science of Soft Things: Designing and using Soft Materials to Improve Human Performance”. Przedstawia w niej szeroki przegląd najbardziej imponujących osiągnięć w tej dziedzinie i ujawnia, w jaki sposób miękkie materiały mogą pomóc nam rozwiązać niektóre z najbardziej złożonych wyzwań stojących przed społeczeństwem.
Jednym z najbardziej imponujących zastosowań miękkości jest opieka zdrowotna, gdzie najnowsze technologie są wykorzystywane do poprawy komfortu i jakości życia pacjentów. Na przykład naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie odkryli, że miękkie podejście do podawania leków może zmniejszyć stres i pomóc w zapobieganiu niepożądanym reakcjom.
Znaczenie
Miękkość to cecha polegająca na tym, że łatwo się formuje lub tnie, albo stawia niewielki opór przy nacisku. Słowo to pochodzi od staroangielskiego softnes, co oznaczało „łatwość”, „komfort” lub „luksus”. Słowo to jest często używane w znaczeniu żeńskim: miękkość kobiety; miękkość mężczyzny w stosunku do kobiet.
Może również odnosić się do cechy bycia miłym lub pobłażliwym: ktoś, kto jest łagodny dla swojego dziecka; trener, który jest łagodny dla swoich zawodników.
Jest to cecha, która pochodzi z ducha i jest przeciwstawna twardości. Pozwala osobie łatwo poddawać się naciskom lub łatwo przyjmować wrażenia od innych.