Rodzaje zanieczyszczeń w sprężonym powietrzu i jak je eliminować?

Sprężone powietrze jest powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, od produkcji spożywczej po elektronikę. W wielu branżach coraz większą rolę odgrywa jakość powietrza. Odnosi się to zarówno do utrzymania wydajności procesów, jak i ochrony urządzeń czy jakości produktu końcowego. Zanieczyszczone powietrze może prowadzić do awarii maszyn, obniżenia jakości wytwarzanych produktów oraz wzrostu kosztów operacyjnych. Poznaj najczęstsze rodzaje zanieczyszczeń w sprężonym powietrzu oraz dowiedz się, jak skutecznie je eliminować.

Obecność w sprężonym powietrzu zanieczyszczeń może prowadzić do licznych problemów operacyjnych i finansowych. W sprężonym powietrzu za zanieczyszczeniu uważa się zarówno cząsteczki olejowe, jak i wilgoć oraz zanieczyszczenia stałe pochodzące z powietrza atmosferycznego i procesów kompresji. Dlatego tak istotne jest wdrożenie skutecznych metod oczyszczania medium roboczego, w tym filtracji i osuszania oraz systematyczna konserwacja urządzeń. Inwestycja w osuszacze, filtry i separatory nie tylko zwiększy efektywność procesów produkcyjnych, ale także przedłuży żywotność maszyn i urządzeń. W dodatku poprawi jakość uzyskiwanych produktów.

Zanieczyszczenia stałe w sprężonym powietrzu

Zanieczyszczenia stałe są jednym z podstawowych zanieczyszczeń, które można znaleźć w sprężonym medium. Ich źródłem może być powietrze atmosferyczne, które zasysane jest przez maszynę, jak i pochodne procesu sprężania. W ramach zanieczyszczeń stałych należy wymienić pył i kurz z otoczenia przedostający się do układu sprężonego powietrza, jak i cząstki rdzy i metalu, które pochodzą z korozji zbiorników, rur i innych elementów systemu sprężania.

Zanieczyszczenia stałe znajdujące się w sprężonym powietrzu mogą prowadzić do zatykania zaworów i dysz, uszkadzać narzędzia pneumatyczne i maszyny, a także skracać żywotność filtrów i innych komponentów systemu. Sposobem na eliminację takich zanieczyszczeń jest stosowanie filtrów mechanicznych o odpowiednim stopniu filtracji (np. filtry cząstek stałych o dokładności do 1 mikrona). W przypadkach, kiedy proces wymaga eliminacji zanieczyszczeń organicznych, konieczne może być użycie filtrów węglowych. 

Woda i wilgoć w medium roboczym

Woda i wilgoć w sprężonym powietrzu pochodzą z powietrza atmosferycznego, które zawiera parę wodną. Zawartość wilgoci w medium roboczym powinna być jak najniższa, ponieważ podczas sprężania ulega ona kondensacji. Warto dodać, że wilgoć może przedostawać się do układu także przez nieszczelności w układzie.

Wilgoć w medium roboczym jest zdecydowanie niepożądanym zjawiskiem. Może ona prowadzić do korozji wewnętrznych komponentów instalacji, a także uszkodzeń urządzeń pneumatycznych. Powoduje również wzrost ryzyka powstawania pleśni i bakterii w układzie. Dlatego tak istotne jest usuwanie wody i wilgoci z układu. W tym celu stosuje się separatory i osuszacze, które skutecznie usuwają wilgoć z powietrza. Separatory cyklonowe są pierwszym elementem systemu uzdatniania, który zapewnia podstawowe osuszanie medium roboczego. W razie, gdy potrzebny jest wyższy poziom uzdatnienia, czyli bardziej suche sprężone powietrze, to używa się osuszaczy chłodniczych i adsorpcyjnych. Warto także pamiętać o regularnym opróżnianiu zbiorników kondensatu i o kontroli punktów odpływu.

Olej i jego opary w sprężonym powietrzu

Źródłem zanieczyszczeń olejowych w medium roboczym jest substancja smarująca — czyli olej stosowany w sprężarkach olejowych do uszczelniania i schładzania elementu sprężającego. Powodem zanieczyszczeń mogą być także przecieki oleju wynikające z awarii lub zużycia uszczelnień.

Konsekwencją obecności zanieczyszczeń olejowych w sprężonym powietrzu może być zanieczyszczenie produktów końcowych, co jest niedopuszczalne szczególnie w branży spożywczej, farmaceutycznej czy elektronicznej. Nadmierne zanieczyszczenie medium roboczego cząsteczkami oleju może także zmniejszać wydajność i prowadzić do uszkodzenia narzędzi i urządzeń pneumatycznych.

Ten typ zanieczyszczeń można eliminować poprzez stosowanie filtrów koalescencyjnych, które skutecznie wychwytują krople oleju i mgłę olejową. W przypadkach, kiedy niedopuszczalne jest jakiekolwiek zanieczyszczenie olejowe produktów, konieczne może być zastosowanie kompresorów bezolejowych.

Jednocześnie warto pamiętać o tym, że regularne monitorowanie jakości powietrza oraz szybkie reagowanie na wszelkie nieprawidłowości są najlepszym sposobem na utrzymanie wysokiej jakości sprężonego powietrza w każdej branży. Pamiętaj także, że wybór odpowiednich rozwiązań powinien być dostosowany do potrzeb Twojego zakładu. W razie wątpliwości skonsultuj się z ekspertami w dziedzinie technologii sprężonego powietrza.

Oceń artykuł: Rodzaje zanieczyszczeń w sprężonym powietrzu i jak je eliminować?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5