Co ile można oddawać krew?

Krew jest niezbędnym elementem medycyny i każdego roku może uratować życie tysiącom ludzi. Na szczęście oddawanie krwi jest łatwe i bezpieczne.

Oddawanie krwi może odbywać się na kilka różnych sposobów, w tym oddawanie krwi pełnej i plazmaferezy. Podczas oddawania krwi pełnej oddajesz około pół litra krwi.

Ile krwi muszę oddać?

Ile można oddać?

Twoje ciało jest w stanie zastąpić objętość krwi, czyli osocze, w ciągu 24 godzin, a czerwone krwinki w ciągu 4-8 tygodni.

Kiedy oddajesz krew, dajesz swojemu organizmowi około 1 litra krwi.

To wystarczy, aby uratować do trzech istnień ludzkich.

Musisz być w dobrym stanie zdrowia, aby oddać krew. Musisz mieć ukończone 17 lat (w niektórych stanach 16-latkowie mogą oddawać krew za zgodą rodziców).

Jeśli oddajesz krew pełną, musisz ważyć co najmniej 110 funtów. Dodatkowe wymagania dotyczące wagi dotyczą dawców w wieku 18 lat i młodszych oraz wszystkich dawców ze szkół średnich.

Przed i po oddaniu krwi powinieneś pić dużo wody, aby uzupełnić płyny w organizmie. Zjedz też zdrowy posiłek i unikaj tłustych potraw, takich jak hamburgery, frytki czy lody. Dobrze jest zjeść lekką przekąskę przed oddaniem krwi, aby zapobiec rozstrojowi żołądka. Na koniec powinieneś wykonać krótkie badanie fizyczne, aby upewnić się, że Twoje ciało jest w najlepszej formie.

Ile krwi mogę oddać?

Ile można oddać?

Twoja krew składa się z mieszaniny czerwonych krwinek, osocza i płytek krwi. Składniki te pomagają organizmowi dostarczać tlen do wszystkich narządów i tkanek i są potrzebne każdemu człowiekowi.

Normalnie każdy człowiek ma około 10 litrów krwi (około 8% masy ciała). Oddanie krwi zużywa około 1 litra.

Sterylizowana igła jest wkłuwana do żyły w Twoim ramieniu, a Ty otrzymujesz specjalną rurkę i worek. Krew przepływa przez rurkę, jest zbierana do worka, a następnie badana.

Centrum krwi sprawdzi także Twoją temperaturę, tętno i poziom hemoglobiny. Po badaniu możesz się zrelaksować i otrzymać lekką przekąskę lub napój.

Kwalifikacja do oddania krwi zależy od wieku, płci i grupy krwi. Na przykład, aby oddać płytki krwi i osocze, musisz mieć co najmniej 17 lat. Aby oddać krew pełną, za zgodą rodziców, musisz mieć co najmniej 16 lat.

Jak często mogę oddawać krew?

Doniesienie krwi jest satysfakcjonującym doświadczeniem, ale musisz znać zasady, zanim oddasz krew. Obejmują one oddawanie krwi tylko wtedy, gdy czujesz się w 100% zdrowy i unikanie niektórych leków, stanów zdrowia lub podróży do krajów, w których występuje wysoki wskaźnik zachorowań na malarię, wirusowe zapalenie wątroby typu C i HIV.

Proces oddawania krwi rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza zdrowotnego, w którym pytamy o ostatnie podróże, infekcje i przyjmowane leki. Te informacje pomogą pracownikom banku krwi sprawdzić, czy kwalifikujesz się do oddania krwi.

Po zatwierdzeniu proces oddawania krwi trwa zazwyczaj około godziny. Obejmuje on rejestrację, szybkie badanie fizyczne, pobranie krwi i lekki poczęstunek. Ważne jest, abyś dobrze się wyspał i wypił dużo wody przed oddaniem krwi.

Ile pieniędzy mogę oddać?

Ile można oddać krwi?

W Stanach Zjednoczonych potrzeba około 1000 dawców dziennie, aby utrzymać dostawy krwi czerwonej i płytkowej dla szpitali. Jest to bardzo ważny zasób dla wszystkich – od rodziny, przyjaciół, sąsiadów i kolegów po pacjentów.

Przed oddaniem krwi musisz przejść przez proces badań zdrowotnych. Obejmuje on wypełnienie kwestionariusza wstępnego dotyczącego Twojego zdrowia i zachowań ryzykownych.

Zostaniesz także poddany badaniu ciśnienia krwi i zmierzona zostanie Twoja temperatura. Musisz mieć ze sobą kartę dawcy, prawo jazdy lub dwa dokumenty tożsamości, kiedy idziesz do centrum krwiodawstwa.

Możesz zarobić do 800 dolarów miesięcznie za pierwsze osiem pobrań i około 400 dolarów miesięcznie dla powracających dawców. Centra plazmowe płacą ci za pomocą przedpłaconej karty debetowej, a wiele z nich prowadzi promocje, w których możesz otrzymać bonusy za częstsze oddawanie krwi.

Poprzedni artykuł

Co czuje chory na alzheimera?

Następny artykuł

Atak duszności co robić?

Oceń artykuł: Co ile można oddawać krew?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5