Nacieki tłuszczowe są objawową cechą zwyrodnienia kręgosłupa i można je ocenić za pomocą rezonansu magnetycznego. Nacieki tłuszczowe dzieli się zwykle na cztery kategorie: 0 i 1 oznaczają łagodne nacieki i brak nacieków, natomiast 2 do 4 oznaczają nacieki umiarkowane do ciężkich.
Nacieki tłuszczowe w mięśniach przykręgowych mogą być markerem prognostycznym dla gorszego wyniku u pacjentów z przepukliną dysku lędźwiowego i zwężeniem kręgosłupa. Jednak związek nacieku tłuszczowego z objawami klinicznymi nie jest jasny.
Naciek tłuszczowy
Naciek tłuszczowy jest kluczową cechą zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i został powiązany z różnymi procesami patologicznymi w kręgosłupie lędźwiowym. Jednak dokładny związek między naciekiem tłuszczowym a zwyrodnieniem dysku nie jest dobrze poznany.
Pacjenci z LBP częściej mają zwiększony naciek tłuszczowy w mięśniach MF i ES, a mniej tłuszczu w mięśniu psoas (PM) w porównaniu z osobami zdrowymi [2,4,5,7]. Ponadto, wysoki stopień zwłóknienia i zaniku w tych grupach mięśniowych wiąże się z wyższym ryzykiem poważnego zwyrodnienia dysku.
Klasyfikacja Goutalliera jest wiarygodnym i skutecznym narzędziem do oceny nacieku tłuszczowego w mięśniach przykręgosłupowych u pacjentów z objawowym LSS. Ta uproszczona metoda MFI wykorzystująca rutynowe obrazy MRI może być przydatna w przyszłych badaniach i może przyczynić się do zwiększenia dokładności diagnostycznej u objawowych pacjentów z LSS.
Zamrożony dysk
Dysk kręgowy amortyzuje kręgi, chroniąc je przed wstrząsami i umożliwiając ruch. Gdy ulegają uszkodzeniu, mogą powodować ból w kręgosłupie oraz drętwienie lub osłabienie rąk i nóg.
Przepuklina dysku występuje, gdy mały fragment jądra dysku – żelowa substancja, która amortyzuje kręgi – wystaje z dysku. To pęknięcie może spowodować nagły, kłujący ból, który przeszywa kręgosłup.
Nerwy rdzeniowe, które kontrolują ruchy mięśni, czucie kończyn oraz funkcjonowanie pęcherza i jelit, znajdują się w tylnej części kręgosłupa (zwanej rdzeniem kręgowym). Kiedy przepuklina naciska na te nerwy, objawy mogą być różne – od bólu po drętwienie i osłabienie rąk lub nóg.
Najczęstszym objawem przepukliny dysku jest ból pochodzący z dotkniętego obszaru. Przepuklina dysku może jednak powodować również inne niespodziewane objawy, takie jak ból ramion i nóg oraz drętwienie rąk. Objawy te mogą być bardzo mylące dla pacjentów, dlatego ważne jest jak najszybsze postawienie diagnozy.
Zwyrodnieniowa choroba krążka
Zwyrodnieniowa choroba krążka jest częstą przyczyną bólu pleców i szyi. Dochodzi do niej, gdy miękkie, żelowe centrum (jądro) dysku kręgosłupa ulega degeneracji, a twarda, włóknista ściana zewnętrzna (annulus) traci wysokość, wytrzymałość i elastyczność.
Normalnie ta twarda ściana zewnętrzna chroni wewnętrzne jądro miażdżyste przed naciskiem i urazami. Jednak z wiekiem lub w wyniku wykonywania pewnych czynności może się to zmienić.
Gdy tak się stanie, dysk może się wybrzuszyć, co nazywamy przepukliną dysku. Może to uciskać nerw rdzeniowy i powodować ból pleców lub szyi.
Leczenie choroby zwyrodnieniowej dysku obejmuje ćwiczenia, leki przeciwbólowe, stosowanie ciepła i lodu, fizykoterapię i operację. Celem tych zabiegów jest złagodzenie objawów i spowolnienie postępu choroby zwyrodnieniowej dysku.
Przepuklina dysku
Przepuklina dysku ma miejsce wtedy, gdy część dysku kręgosłupa przeciska się przez rozdarcie w zewnętrznej ścianie dysku (annulus). Ucisk ten może oddziaływać na pobliskie nerwy i powodować ból.
Przepuklina krążka zwykle występuje w dolnej części pleców, tuż nad biodrami. Może również wystąpić w szyi lub ramionach.
Większość przepuklin dysku występuje naturalnie, ale inne czynniki mogą zwiększyć ryzyko ich wystąpienia. Należą do nich starzenie się, otyłość i niektóre zawody.
Fizykoterapia i leki przeciwbólowe mogą pomóc osobom z przepukliną dysku zmniejszyć lub wyeliminować ból. Jeśli te zabiegi nie przyniosą ulgi, lekarz omówi z Tobą operację.