Co czuje chory na alzheimera?

Choroba Alzheimera powoli ogranicza zdolność osoby do dokonywania rozsądnych wyborów i osądów. Na przykład chorzy mogą nosić ubrania nieodpowiednie do pogody lub mieć problemy z reagowaniem w codziennych sytuacjach.

To może być trudne zarówno dla chorych, jak i ich opiekunów. Jednak znajomość niektórych typowych zachowań i sposobów ich wywoływania może pomóc opiekunom lepiej zrozumieć swoich bliskich.

Agresja

Agresja u osób z chorobą Alzheimera może być niepokojąca dla członków rodziny i opiekunów. Osoby te często reagują złością, krzyczą, a nawet uderzają i popychają innych ludzi.

Niekiedy osoba ta może być zła, ponieważ odczuwa ból lub jest sfrustrowana tym, że nie jest w stanie wykonywać czynności w sposób prawidłowy. Może to być także związane z poczuciem samotności lub nudy.

Opiekunowie mogą spróbować zrozumieć przyczyny takiego zachowania. Nie zawsze jest to łatwe, ale można to zrobić, prowadząc dziennik lub zapisując wydarzenia, które doprowadziły do wybuchu.

W ten sposób można zidentyfikować wzorce agresji, które pomogą zapobiec jej w przyszłości i pomóc w radzeniu sobie z nią, gdy już wystąpi.

Eksperci twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem jest zajęcie się tymi emocjami poprzez pozytywną, uspokajającą komunikację oraz spokojne, rozumiejące otoczenie. Jeśli potrzebne są leki, powinny być stosowane tylko w ostateczności.

Zaprzeczenie

Zaprzeczenie jest mechanizmem obronnym, który może pomóc ludziom radzić sobie z trudnymi emocjami. Może jednak być szkodliwe dla zdrowia psychicznego.

Może spowodować, że osoba będzie ignorować swoje objawy i unikać poszukiwania leczenia. Czasami zaprzeczanie jest zdrową reakcją na stresującą sytuację, ale nie powinno stać się regularną częścią życia.

Kiedy osoba doświadcza traumatycznego wydarzenia, takiego jak wypadek samochodowy, może zaprzeczać, aby uniknąć emocjonalnego bólu i szoku z nim związanego.

Może zaprzeczać, że brała udział w wypadku lub obwiniać innych za swoje błędy. Mogą również używać zaprzeczania jako sposobu racjonalizacji swojego zachowania, twierdząc, że to normalne, że doświadczają tych negatywnych uczuć lub zachowań.

Jeśli czujesz, że używasz zaprzeczania jako sposobu radzenia sobie z ważnym problemem, porozmawiaj z kimś o tym. Terapeuta zdrowia psychicznego może pomóc Ci zrozumieć Twoje zaprzeczanie i przepracować je w bezpieczny i zdrowy sposób.

Depresja

Depresja może utrudnić choremu na alzheimera wykonywanie normalnych czynności. Mogą czuć się smutni, mieć problemy ze snem lub doświadczać wybuchów płaczu.

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, czuje się przygnębiony, ważne jest, aby o tym porozmawiać. Możesz uzyskać pomoc od lekarza, specjalisty od zdrowia psychicznego lub grupy wsparcia.

Każdy czuje się czasem smutny i przytłoczony. Ale jeśli uczucie smutku lub pustki trwa dłużej niż dwa tygodnie, jest to wskazówka, że możesz mieć depresję.

Ludzie z depresją często doświadczają innych objawów, takich jak utrata zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały im przyjemność, lub brak przyjemności w codziennym życiu.

Podjęcie leczenia przy najwcześniejszych oznakach problemu może pomóc zapobiec pogłębianiu się depresji. Ważne jest też, aby po zdiagnozowaniu depresji podjąć długoterminowe leczenie podtrzymujące.

Strach

Strach jest naturalną, instynktowną reakcją na fizyczne lub emocjonalne zagrożenie. Ale kiedy jest nieproporcjonalny lub obezwładniający, może powodować znaczny stres i zakłócenia.

Osoby cierpiące na lęk lub zaburzenia lękowe, takie jak fobia społeczna i PTSD, często doświadczają objawów, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Na szczęście zaburzenia te można leczyć za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej (CBT), rodzaju terapii psychologicznej.

Terapeuta może poprowadzić pacjenta przez terapię ekspozycyjną, w której stopniowo wystawia się na działanie źródła lęku w bezpiecznym otoczeniu. W ten sposób pacjenci mogą przezwyciężyć irracjonalne przekonania, które wywołują ich lęk, i rozwinąć bardziej realistyczne oczekiwania.

Wiele osób cierpi na fobie, czyli irracjonalne lęki przed określonymi przedmiotami lub sytuacjami. Lęki te mogą być wywołane przez różne czynniki, w tym cechy osobowości, takie jak neurotyczność i częste zamartwianie się lub negatywne myśli.

Oceń artykuł: Co czuje chory na alzheimera?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5