Co ile można brać ibuprom?

Ibuprom (ibuprofen) jest lekiem, który łagodzi ból i obniża gorączkę. Jest dostępny w postaci tabletek lub płynu doustnego.

Ten lek może powodować poważne reakcje skórne, jeśli jest stosowany przez dłuższy czas. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli masz gorączkę lub objawy grypopodobne z wysypką, która jest czerwona lub purpurowa.

Dorośli

Ile można brać ibupromu?

Dawkowanie zależy od wieku pacjenta. Zalecana dawka to jedna tabletka na dobę dla dorosłych i dzieci w wieku 12 lat i starszych lub dwie tabletki na każdy g masy ciała na dobę. Większa dawka jest wymagana w leczeniu silniejszego bólu. Warto również skonsultować się z lekarzem w razie jakichkolwiek pytań dotyczących najlepszego sposobu przyjmowania tego leku.

Dzieci

Ile można przyjąć?

Dzieci mogą przyjmować ibuprom w postaci płynnej, tabletek lub syropu. W przypadku płynów należy użyć dozownika dołączonego do leku (np. kubka na lekarstwa lub strzykawki doustnej).

Dawka zależy od wagi, więc musi być ustalona przez lekarza. Dawkę należy podawać co 6 godzin, w zależności od potrzeb.

Przy stosowaniu syropu ważne jest, aby wyczyścić dozownik po każdym użyciu. Pamiętaj również o sprawdzeniu daty ważności.

Przed zastosowaniem ibupromu poinformuj lekarza, jeśli masz astmę, choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, choroby nerek lub problemy z wątrobą. Lekarz przepisze Ci inne leki na te dolegliwości. Nie powinieneś przyjmować ibupromu razem z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (w tym inhibitorami cyklooksygenazy 2), innymi lekami przeciwbólowymi lub kwasem acetylosalicylowym (w dawkach przeciwbólowych). Leki te mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj ulotkę dołączoną do leku lub uzyskaj ją od farmaceuty.

Kobiety w ciąży

Kiedy jesteś w ciąży, prawdopodobnie masz do czynienia z bólami. Możesz odczuwać delikatność lub skurcze, a nawet skurcze Braxtona Hicksa (kiedy serce dziecka bije wewnątrz macicy).

I chociaż istnieje wiele leków dostępnych bez recepty, które można zażywać, aby złagodzić bóle związane z ciążą, musisz skonsultować się z lekarzem przed ich zażyciem. Na przykład acetaminofen, który znajduje się w Tylenolu, jest ogólnie uważany za bezpieczny w czasie ciąży.

Ale ibuprofen nie jest bezpieczny w pierwszych dwóch trymestrach ciąży, ponieważ może wpłynąć na serce i krążenie Twojego nienarodzonego dziecka. Może również spowodować przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego, czyli naczynia krwionośnego, które musi pozostać otwarte, aby dostarczyć dziecku tlen i substancje odżywcze.

Może to prowadzić do problemów takich jak oligohydramnios (niski poziom płynu owodniowego) lub problemy z nerkami u dziecka. Może to być szczególnie szkodliwe w ostatniej połowie ciąży (od 20. tygodnia). Dlatego porozmawiaj ze swoim lekarzem o innych lekach i nielekarskich opcjach łagodzenia bólu w czasie ciąży.

Kobiety karmiące

Jak często można przyjmować ibuprom?

Ibuprom jest jednym z tych leków, które nie powinny być przyjmowane przez matki karmiące piersią. W rzeczywistości jest to częsty powód, dla którego kobiety karmiące piersią są hospitalizowane. Aby zapobiec takim przypadkom, zaleca się, aby kobiety odciągały i przechowywały odciągnięte mleko przed zażyciem leku w danym dniu.

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy! Ogólnie rzecz biorąc, możesz przyjmować ibuprom tego samego dnia, w którym karmisz dziecko piersią, jeśli dawka leku jest na tyle mała, że lekarz uzna ją za bezpieczną.

Powinnaś również skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby sprawdzić, czy któryś z innych przyjmowanych przez Ciebie leków nie wchodzi w interakcję z ibupromem. Najlepiej jest unikać jednoczesnego stosowania ibuprofenu i acetaminofenu. Ibuprom jest silnym lekiem przeciwzapalnym, a łączenie go z innymi lekami tej samej klasy może zmniejszyć skuteczność tego leku.

Oceń artykuł: Co ile można brać ibuprom?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5