Co posadzić pod różą na pniu?

Gdy róże w twoim ogrodzie nie kwitną tak jak kiedyś, musisz znaleźć niższe rośliny towarzyszące, które dobrze rosną pod nimi. W ten sposób sprawisz, że róże będą wyglądać pełniej i bujniej.

Wiele z tych roślin towarzyszących przyciąga także zapylacze lub odstrasza szkodniki. Możesz je także posadzić, aby uchronić stopy róż przed zbytnią wilgocią.

Nagietki

Kwiaty nagietków dodają koloru wielu ogrodowym rabatom i ścieżkom, a wiele odmian jest jadalnych. Znane są także z tego, że odstraszają szkodniki, takie jak chrząszcze i glisty, które mogą siać spustoszenie w ogrodzie.

Nasiona można wysiewać w pomieszczeniach zamkniętych w małych doniczkach lub skrzynkach wypełnionych komercyjną ziemią doniczkową, lekko zwilżoną i przykrytą folią. Można też wysadzić je na zewnątrz bezpośrednio do gruntu po ustąpieniu zagrożenia mrozem, wybierając miejsce o dobrym drenażu i umiarkowanie żyznej glebie wzbogaconej kompostem.

Podczas sadzenia pamiętaj o regularnym podlewaniu i nigdy nie dopuszczaj do przesuszenia gleby na dłużej niż kilka dni. Jeśli nagietki będą miały zbyt suchą glebę, mogą nie kwitnąć tak dobrze.

Dianthus

Dianthus to świetny wybór, aby dodać koloru do każdego ogrodu lub pojemnika. Są łatwe w uprawie i pielęgnacji oraz występują w wielu różnych odcieniach.

Rosną w pełnym słońcu i lubią dobrze przepuszczalną glebę. Podlewaj je dobrze, ale nie przesadnie, aby uniknąć grzybowej zgnilizny korzeni, która może wystąpić, gdy korzenie są zbyt mokre.

Aby uzyskać więcej kwiatów, dziel rośliny co trzy lata. Zerwij starsze kępy, podziel je na nowe i przesadź, aby uzyskać więcej kwiatów.

Phlox

Phlox to łatwa w uprawie bylina, która kwitnie latem. Dobrze rośnie w wilgotnej, żyznej glebie, bogatej w substancje organiczne.

Jest kilka rodzajów floksów, w tym floks płożący i drzewiasty. Floks rozłogowy jest ulubionym gatunkiem ze względu na żywe, wczesnowiosenne kwiaty, które zdobią zbocza wzgórz, ogrody skalne i brzegi ścieżek.

Jeśli chcesz rozmnożyć swój floks, spróbuj pobrać sadzonki korzeniowe. Możesz to zrobić w kilku prostych krokach.

Echinops

Echinops, znany także jako oset, to wieloletnia roślina zielna, która wytwarza piękne niebieskie kwiaty pod koniec lata. Roślina ta jest popularnym dodatkiem do ogrodu i jest łatwa w uprawie.

Jest także doskonałym kwiatem ciętym. Jest względnie wolna od szkodników i chorób.

Rośliny łatwo się samosieją i mogą się szybko rozprzestrzeniać. Aby temu zapobiec, możesz usuwać kwiaty, zanim wytworzą nasiona.

Geranium odporne

Geranium odporne, zwane też pelargonią żurawkową ze względu na smukłe strąki nasion, to jedna z najbardziej niezawodnych kwitnących bylin. Doskonale sprawdzają się na słonecznych rabatach i mogą być uprawiane jako roślina okrywowa wypierająca chwasty.

Są łatwe w utrzymaniu i odporne na choroby, ale najlepiej sprawdzają się, gdy są oszczędnie podlewane podczas gorącej i suchej pogody. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z podlewaniem, ponieważ może to doprowadzić do powstania czarnych plam na liściach.

Na przykład odmiana 'Ann Folkard’ wytwarza fioletowo-niebieskie kwiaty w czerwcu i lipcu. To dobry wybór pod różę pienną, zwłaszcza w połączeniu ze srebrzystą artemizją.

Rozmaryn

Krzewy rozłożyste to świetny wybór na rabatę lub obwódkę ze względu na długotrwały kolor i atrakcyjne ulistnienie. Przyciągają również pszczoły i kolibry, a przy tym są łatwe w pielęgnacji.

Krzewy Spirea są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, więc możesz znaleźć taki, który będzie idealnie pasował do Twojego krajobrazu. Są mrozoodporne w większości stref klimatycznych i kwitną zarówno wiosną, jak i latem.

Wybierając miejsce dla spirei, wybierz takie, które jest w pełni nasłonecznione i ma glebę o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Dobrze podlewaj i regularnie nawoź. Dodatkowo ściółkuj ziemię, aby zapewnić jej chłód latem i ciepło zimą.

Oceń artykuł: Co posadzić pod różą na pniu?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5