Podczas wysychania, rozszerzania i kurczenia się betonu, przesuwa się on nieco pod wpływem podłoża, na którym został wylany. Ten ruch powoduje, że niektóre części betonu kurczą się bardziej niż inne, ciągnąc i naprężając inne obszary.
Aby temu zapobiec, w profesjonalnych betonowych podłogach i ścianach instaluje się dylatacje. Te wycięcia o pełnej szerokości izolują różne części płyty, dzięki czemu mogą się one poruszać bez obciążania innych części.
Jak dużo?
W miarę wysychania betonu kurczy się on i rozszerza – czasami bardziej w niektórych miejscach niż w innych. Ten przypadkowy ruch może powodować powstawanie pęknięć w przypadkowych odstępach, a nawet prowadzić do pęknięcia płyt, jeśli nie podejmie się odpowiednich działań.
Najlepszym sposobem zapobiegania temu zjawisku jest wprowadzenie dylatacji do mieszanki podczas wylewania betonu. Szczeliny dylatacyjne są wycięciami o pełnej szerokości, które izolują różne części betonu, dzięki czemu cała płyta może się poruszać bez naprężeń i pęknięć. Jest to główny powód, dla którego są one tak ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia Twojej betonowej podłogi. Zazwyczaj są one rozmieszczone w odległości nie większej niż 2-3 razy od całkowitej szerokości płyty betonowej (w stopach). Idealnie byłoby, gdybyś miał jedną na każde cztery do pięciu stóp kwadratowych betonu. Liczba wymaganych kompensatorów zależy od wielkości i złożoności budynku. Aby dowiedzieć się, ile dokładnie ich potrzebujesz, skontaktuj się z nami w celu uzyskania bezpłatnej wyceny!
Jak często?
Kiedy beton schnie i doświadcza zmian temperatury, kurczy się i rozszerza – czasami bardziej w niektórych częściach płyty niż w innych. Te ruchy mogą powodować pęknięcia, jeśli nie są odpowiednio kontrolowane i ograniczane.
Przed wylaniem betonu należy opracować dobry plan dylatacji, który będzie chronił podłogę przed skutkami skurczu. Podczas procesu utwardzania, w betonie wycina się szczeliny kontrolne w określonych odstępach i na określonej głębokości, tak aby spełniały standardy inżynierii budowlanej.
Szczeliny rozprężne, szczeliny izolacyjne i szczeliny na zimno to inne rodzaje połączeń, które są powszechnie stosowane w profesjonalnych podłogach i ścianach betonowych. Szczeliny te pozwalają na ruch bez obciążania pewnych części płyty bardziej niż innych. Wszystkie te złącza muszą być prawidłowo zainstalowane i konserwowane, aby zapewnić, że działają tak, jak powinny, i aby chronić betonową podłogę przed pękaniem. Przeczytaj nasz blog „Czym są złącza rozszerzające, konstrukcyjne i kontrolne i dlaczego są tak ważne?”, aby uzyskać więcej szczegółów.
Jak głęboko?
Podczas wysychania betonu kurczy się on, rozszerza i dopasowuje do topografii podłoża, na którym został wylany. Może to powodować, że w niektórych miejscach beton się rozciąga i napręża bardziej niż w innych, co może prowadzić do pęknięć. Dlatego w profesjonalnych podłogach i ścianach betonowych potrzebne są szczeliny dylatacyjne, które pozwalają na te ruchy bez powodowania przypadkowych pęknięć.
Szczeliny dylatacyjne to pełnowymiarowe nacięcia, które izolują różne części płyty betonowej, dzięki czemu cała płyta może się poruszać bez naprężania i powodowania pęknięć w tych miejscach. Zazwyczaj instaluje się je podczas budowy, ale można je dodać w dowolnym momencie eksploatacji podłogi, aby uwzględnić ruchy, które mogą wystąpić z powodu zmian temperatury, obciążenia lub innych czynników. Liczba wymaganych szczelin dylatacyjnych zależy od wielkości podłogi i jej głębokości, ale zazwyczaj nie powinny być one oddalone od siebie o więcej niż 2-3 szerokości płyty betonowej.
Jak szeroko?
Podłoga z polerowanego betonu wymaga dużej dbałości o szczegóły, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę ilość pracy, jaka jest z tym związana. Stosowanie włókien polipropylenowych w celu zapobiegania pękaniu to tylko jedna z wielu technik stosowanych przez ekspertów w celu zapewnienia wysokiej jakości wykończenia, które będzie trwało przez lata. W tym samym duchu, zapewnienie dobrze rozmieszczonych szczelin dylatacyjnych jest najważniejsze, aby Twoja betonowa podłoga działała jak najlepiej. Właściwy rodzaj dylatacji może oznaczać różnicę między gładką, trwałą powierzchnią, po której będziesz z dumą chodzić, a nierównym bałaganem, który może uszkodzić Twoje buty, wykładziny i meble.