Z czym nie łączyć ostropestu?

Milk thistle ma wiele zastosowań, między innymi w leczeniu zapalenia wątroby typu C, alkoholowego zapalenia wątroby i raka wątroby. Pomaga także chronić organizm przed niektórymi toksynami i ma działanie przeciwwirusowe.

Leki zawarte w ostropeście mogą pomóc obniżyć poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą, ale potrzeba więcej badań, by potwierdzić te korzyści. Może również obniżać ciśnienie krwi.

Ostropest mleczny

Ostropest mleczny jest silnym środkiem odtruwającym wątrobę i przeciwzapalnym. Zawiera sylimarynę, kompleks flawonoidów, który wspiera zdrowie wątroby, obniża poziom cholesterolu, chroni przed rakiem, kamieniami żółciowymi i cukrzycą typu 2.

Stymuluje również regenerację wątroby. To bardzo ważne, ponieważ niesamowita zdolność wątroby do regeneracji oznacza, że może ona stawić czoła marskości i zapaleniu wątroby (uszkodzeniu wątroby), a następnie ponownie się odbudować.

Wykazano również, że ostropest mleczny obniża poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą, dlatego ważne jest ścisłe monitorowanie poziomu glukozy. Może również wpływać na sposób, w jaki Twoja wątroba przetwarza raloksyfen (Evista), lek stosowany w leczeniu osteoporozy, więc porozmawiaj z lekarzem, jeśli przyjmujesz ten lek.

Zapalenie wątroby typu C

Zapalenie wątroby typu C to infekcja wątroby wywołana przez wirus. Dzieli się na trzy fazy: ostre zapalenie wątroby typu C, które zwykle ustępuje po 6 miesiącach; przewlekłe zapalenie wątroby typu C, które nie ustępuje samoistnie; oraz marskość wątroby, która może prowadzić do trwałego uszkodzenia wątroby i raka.

W pierwszej fazie zakażenie jest tak łagodne, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że je ma. Ale WZW C może przekształcić się w przewlekłe WZW C, które jest najczęstszą postacią choroby i powoduje objawy u 55 do 85% wszystkich pacjentów.

Nowe leki poprawiły rokowania dla wielu pacjentów z WZW C. Leki te pomagają pozbyć się wirusa z organizmu i zapobiegają uszkodzeniu wątroby.

Alkoholowe zapalenie wątroby

Alkoholowe zapalenie wątroby jest zaburzeniem wątroby spowodowanym częstym, intensywnym piciem alkoholu. Może powodować poważne uszkodzenia wątroby i prowadzić do innych komplikacji zdrowotnych, jeśli nie jest leczone.

Choroba ta charakteryzuje się żółtaczką, wysokim poziomem enzymów wątrobowych i innymi oznakami uszkodzenia wątroby. Leczenie może obejmować zaprzestanie spożywania alkoholu i wsparcie żywieniowe.

W ciężkich przypadkach może być konieczny przeszczep wątroby. Porozmawiaj z lekarzem o tej możliwości i o tym, jakie kroki możesz podjąć, aby przygotować się do zabiegu.

Mleczny oset to naturalne zioło, które często jest stosowane w mieszankach suplementów w celu wspierania zdrowego funkcjonowania wątroby. Zawiera flawonoid silymarynę, który może pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i zwalczaniu infekcji.

Rak wątroby

Wątroba filtruje i magazynuje krew, zmienia niektóre składniki odżywcze w energię lub substancje potrzebne organizmowi do budowy tkanek. Wytwarza też żółć, która pomaga organizmowi wchłaniać tłuszcze.

Gdy komórki w wątrobie zaczynają rosnąć i dzielić się w sposób niekontrolowany, mogą tworzyć guzy. Niektóre z tych guzów są łagodne (nienowotworowe), inne zaś są nowotworowe, czyli złośliwe.

Pierwotny rak wątroby jest najczęstszym typem raka u osób w wieku 55 lat i starszych. Zazwyczaj zaczyna się w jednej części wątroby, ale może rosnąć i rozprzestrzeniać się na inne części ciała.

Badania wykazały, że ostropest może pomóc chronić wątrobę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez toksyny. Może też poprawić funkcjonowanie wątroby u osób poddawanych chemioterapii. Potrzeba jednak więcej badań, by określić bezpieczeństwo i skuteczność tego zioła w leczeniu tych schorzeń.

Reakcje alergiczne

Alergie to reakcja na substancję, którą Twój układ odpornościowy błędnie uważa za niebezpieczną. Mogą powodować kichanie, swędzenie oczu i inne objawy.

Reakcje alergiczne mogą mieć różne nasilenie, ale zazwyczaj są łagodne i ustępują same. Jednak zła reakcja może zagrażać życiu.

Leki mogą być stosowane w leczeniu reakcji alergicznych i w zapobieganiu im. Porozmawiaj z lekarzem o tym, jakie leki są dla Ciebie najlepsze i jak je przyjmować.

Jeśli jesteś w grupie ryzyka wystąpienia anafilaksji, możesz potrzebować autowstrzykiwacza epinefryny (EpiPen, Adrenaclick, Auvi-Q). Zadzwoń pod numer 911 i natychmiast skorzystaj z pomocy medycznej, jeśli masz jakiekolwiek objawy anafilaksji.

Oceń artykuł: Z czym nie łączyć ostropestu?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5