W marcu dwa silne zjawiska pyłowe dotknęły region północnych Chin. Wywołały one ogromne skutki na dużych obszarach i były szeroko komentowane przez media.
Te dwie smugi pyłu były transportowane z dużego obszaru źródłowego w południowo-środkowej Mongolii i przemieszczały się na północny wschód. Ten transport pyłu był głównie kontrolowany przez ruch cyklonu (mianowicie cyklonu mongolskiego).
Co to jest pył?
W marcu w zachodniej i środkowej Europie mogą wystąpić zjawiska pyłowe, które obejmują obszar od Hiszpanii po Skandynawię. Są one zwykle powodowane przez układy frontowe o specyficznych warunkach meteorologicznych, które sprzyjają dalekosiężnemu transportowi pyłu w kierunku północnym przez kontynent. Taka sytuacja miała miejsce w marcu 2021 roku, kiedy to intensywne ognisko pyłu trwało od 15 do 22 marca, obejmując rozległy obszar zachodniej i środkowej Europy, od Hiszpanii po Skandynawię (Rysunek 1). W szczególności 28 marca odnotowano najwyższy dzienny poziom DOD nad wszystkimi badanymi regionami NC, GD i NCP, a także nad NEC.
Co powoduje pył?
Burze pyłowe są często powodowane przez silne systemy wiatrowe, takie jak te pochodzące z regionów pustynnych. Najczęściej występują w Afryce Północnej, ale zdarzają się też w Europie i Azji.
Mogą wpływać na jakość powietrza i są często obwiniane za różne problemy zdrowotne. Na przykład drobniejsze cząsteczki mogą wnikać do dróg oddechowych i powodować problemy z oddychaniem, takie jak astma, zapalenie tchawicy i zapalenie płuc.
Co więcej, wiadomo, że infekcje bakteryjne mogą być przenoszone przez wdychanie pyłu zawieszonego w powietrzu. Na przykład meningokokowe zapalenie opon mózgowych jest bardziej powszechne w regionach, w których panuje gorąca, sucha pogoda i jest dużo pyłu.
Najnowsze saharyjskie burze pyłowe, które mogą się tworzyć wczesną wiosną, przemieszczają się na zachód przez Ocean Atlantycki. Dotarły na nowe kontynenty, takie jak Ameryka Południowa i Małe Antyle, powodując poważne zanieczyszczenie i wpływ na zdrowie.
Jaki jest wpływ pyłu?
Pył jest silnym czynnikiem środowiskowym, który działa w podobny sposób jak efekt cieplarniany: pochłania promieniowanie słoneczne wchodzące do atmosfery i rozprasza promieniowanie długofalowe odbijające się od powierzchni. Wiadomo, że ma negatywny wpływ na środowisko na kilka sposobów, w tym wpływa na plony, zmniejsza aktywność fotosyntetyczną, sprzyja erozji gleby i zanieczyszcza zbiorniki wodne.
W marcu silny cyklon nad wschodnią Mongolią przetransportował dużą ilość aerozoli pyłu saharyjskiego do północnych Chin i NEC. Inwazja tych smug znacznie pogorszyła widzialność poziomą na dużych obszarach NC, a ekstremalnie niskie poziomy widzialności wynoszące od kilkudziesięciu do kilkuset metrów odnotowano w wielu miejscach 15 i 28 marca (ryc. S10).
Do scharakteryzowania emisji podczas tych dwóch zdarzeń pyłowych wykorzystano dane z reanalizy aerozolu MERRA-2. Dzienne głębokości optyczne aerozolu (AOD) na poziomie 2 przy długości fali 550 nm zostały pobrane z MODIS na pokładzie satelitów Terra i Aqua oraz z VIIRS na satelicie Suomi National Polar-Orbiting Partnership (SNPP) w czasie tych zdarzeń.