Powszechne jest błędne przekonanie, że ogrzewanie domu przez cały dzień czyni go bardziej energooszczędnym, ale to nieprawda. Bardziej efektywne jest sterowanie ogrzewaniem każdego pomieszczenia z osobna. Unikniesz wtedy „efektu kominowego”, czyli sytuacji, w której gorące powietrze przyciąga do domu zimniejsze. To świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i utrzymanie cieplejszego domu przez całą zimę!
Termostat
Termostat to podstawowy sposób sterowania systemami ogrzewania i chłodzenia w Twoim domu. Są łatwe w użyciu i stanowią świetny sposób na zaoszczędzenie kosztów energii.
Termostaty można zaprogramować tak, by włączały się i wyłączały o różnych porach, więc możesz ustawić je tak, by obniżały temperaturę w domu, gdy jesteś poza domem lub śpisz w nocy. Dzięki temu możesz obniżyć koszty energii o około 1% za każdy stopień obniżenia temperatury w tym czasie.
Wiele inteligentnych termostatów dostarcza szczegółowych informacji na temat wzorców zużycia energii. Porównują Twoje zużycie energii z przeciętnym gospodarstwem domowym w Twojej okolicy, podając pomocne aktualizacje i wskazówki, jak zaoszczędzić więcej pieniędzy.
Niektóre termostaty nawet mówią, więc możesz dokonywać zmian w ustawieniach temperatury bez konieczności wstawania i ruszania się z miejsca. To ogromna zaleta dla osób niepełnosprawnych, o ograniczonej sprawności ruchowej lub po prostu preferujących interakcję z urządzeniami za pomocą poleceń głosowych.
Radiator
Radiator to jeden z najstarszych i najbardziej efektywnych sposobów ogrzewania domu. Nadal pozostają popularnym wyborem wśród wielu ludzi na całym świecie.
Nowoczesne grzejniki są znacznie bardziej energooszczędne niż ich odpowiedniki sprzed lat i mogą pomóc Ci lepiej kontrolować ogrzewanie. Nowsze modele mają materiały, które odbijają i zatrzymują ciepło, więc nie muszą być włączone tak długo, aby utrzymać komfortową temperaturę.
Mogą być stylowe i ekonomiczne, co czyni je świetną alternatywą dla innych systemów grzewczych. Są również dostępne w różnych mocach grzewczych, aby dopasować się do Twoich potrzeb i zazwyczaj są bardzo ciche, chyba że są wspomagane wentylatorem.
Inną zaletą grzejników jest to, że są łatwe do utrzymania w czystości. Wszystko, co musisz zrobić, to od czasu do czasu przetrzeć je, aby nie były zakurzone, co pomoże zapewnić ich efektywność i dobry stan przez długi czas.
Pokój po pokoju
Jest wiele różnych szkół myślenia, jeśli chodzi o najlepszy sposób ogrzewania domu. Niektórzy twierdzą, że lepiej jest ogrzewać cały dom, podczas gdy inni uważają, że bardziej energooszczędne jest ogrzewanie tylko tych pomieszczeń, z których najczęściej korzystasz. Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie poszczególnych pomieszczeń, upewnij się, że grzejniki w każdym z nich są najbardziej efektywne, rozglądając się dookoła i upewniając się, że nie zasłaniają ich żadne meble. Dzięki temu najcieplejsze powietrze będzie krążyło w pomieszczeniach, z których najczęściej korzystasz. Pomoże Ci to również zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za ogrzewanie. Możesz też rozważyć zakup węża drzwiowego, czyli długiego cienkiego worka z tkaniny wypełnionego suszonym grochem, który można owinąć wokół drzwi pomieszczeń, które chcesz ogrzać.
Timer
Jednym z podstawowych sposobów ogrzewania naszych domów jest użycie timera. Istnieje wiele różnych rodzajów timerów, od prostych mechanicznych, które dzwonią, gdy musisz wyjść z domu, po cyfrowe, które można zaprogramować tak, by włączały lub wyłączały ogrzewanie, gdy jest to wygodne. Oznacza to, że możesz dostosować ogrzewanie do swoich potrzeb i zaoszczędzić pieniądze.
Używanie zegara sterującego pomaga również promować ekologiczny styl życia, ponieważ centralne ogrzewanie jest jedną z najbardziej energochłonnych czynności domowych na świecie. Oznacza to, że ważne jest, aby zmniejszyć ilość energii elektrycznej zużywanej przez Twój dom do podgrzewania wody w bojlerze i innych systemach grzewczych, ponieważ może to mieć duży wpływ na Twój ślad węglowy. Możesz zainstalować wyłącznik czasowy podgrzewacza wody, który pomoże Ci to osiągnąć. Istnieją też aplikacje, które pozwalają zaplanować ogrzewanie i dostosować je do zmian pogody, tak by było bardziej lub mniej wydajne w zależności od prognozy.