Jeśli kiedykolwiek próbowałeś sadzić rośliny pod koronami drzew, wiesz, jakie to może być trudne. Często miejsca pod drzewami są tak ponure, że nawet najbardziej odporne na cień rośliny będą miały problemy.
Jeśli jednak poświęcisz trochę czasu na planowanie i wybierzesz odpowiednie rośliny, możesz odnieść sukces w urządzaniu krajobrazu pod sosnami i drzewami iglastymi! Oto kilka wskazówek, które Ci w tym pomogą!
Generalna rozstawa
Przy planowaniu ogrodu z drzewami iglastymi konieczna jest hojna rozstawa, aby uniknąć tłoku, który w końcu spowoduje uszkodzenie drzewa. Jest to także istotne ze względów estetycznych, ponieważ stłoczone rośliny zmniejszą sylwetkę drzew iglastych.
Stłoczone rośliny mogą także blokować światło. Lepiej jest zaprojektować kwadratowe lub prostokątne nasadzenie z dużą ilością miejsca na wzrost.
Zwykle drzewa iglaste rosną o jedną lub więcej stóp rocznie i osiągają wysokość ponad 15 stóp w ciągu 10 lat. Jest to jednak tylko orientacyjna wartość, a tempo wzrostu poszczególnych roślin różni się w zależności od gleby, klimatu i warunków uprawy.
Iglaki mają wiele różnych kształtów, rozmiarów i kolorów. Można je stosować jako ekrany ochronne, podkłady, tła dla rabat i akcenty w ogrodach skalnych.
Myśl o małych roślinach
Wybierając rośliny do posadzenia pod iglakami, ważne jest, aby myśleć o małych rozmiarach. Rośliny, które wybierzesz, powinny być w stanie rozwijać się przy takim naświetleniu i warunkach glebowych, jakie będą panowały pod drzewem.
Wiele bylin może rosnąć pod sosnami i innymi drzewami iglastymi, nie będąc zbytnio stłoczonymi i nie zasłaniając widoków z okien. Mogą też służyć jako roślina okrywowa, a nawet element architektoniczny, który zapewni strukturę i teksturę krajobrazu.
Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, jakie rośliny sprawdzą się pod sosną, jest wypróbowanie ich w glebie, zanim je posadzisz. Wtedy będziesz mógł określić, czy będą się dobrze rozwijać i co trzeba będzie zrobić, żeby były zdrowe.
Na przykład gardenia jest kwitnącym krzewem, który dobrze się rozwija pod sosną i innymi drzewami iglastymi. Dobrze rośnie w różnych warunkach, a jej białe lub różane kwiaty są bardzo pachnące.
Rozważ wrażliwość drzewa
Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym zimowe wiatry mogą wiać bezpośrednio na twoją posesję, możesz chcieć posadzić drzewa wrażliwe na wiatr. Są to często drzewa iglaste, które mogą blokować wiatr, zapewniając cień i obniżając temperaturę.
Wrażliwość na czynniki stresogenne może być różna u różnych gatunków, a wiele wrażliwości drzew nie jest systematycznie dokumentowanych. Może to utrudnić ocenę, które gatunki mogą być bardziej podatne na stresy związane ze zmianami klimatycznymi, a tym samym wpłynąć na przyszłe planowanie gospodarki leśnej.
W tym miejscu opracowaliśmy zestaw wskaźników opartych na cechach, które charakteryzują zdolność gatunków do radzenia sobie z trzema kluczowymi stresorami związanymi ze zmianami klimatycznymi (tj. suszą, przesunięciem siedlisk odpowiednich pod względem klimatycznym i zwiększoną intensywnością pożarów). Powstałe wskaźniki są powtarzalne, elastyczne i mogą być dostosowywane do różnych kontekstów w miarę pojawiania się nowych danych. Można je również wykorzystać do opracowania bardziej efektywnych ocen wrażliwości drzew. Wrażliwość poszczególnych gatunków na zmiany klimatu może pomóc w ustaleniu praktyk leśnych i wyznaczeniu priorytetów w ochronie przyrody.
Nie bój się mieszać
Dodanie roślin o nietypowych fakturach, kolorach i kształtach może nadać ogrodniczy charakter. Na przykład smukła roślina z dużym kwiatem to dobry pomysł; kwiaty będą wizualnym wzmocnieniem, a jednocześnie zapewnią drzewu niezbędne źródło pożywienia.
Innym sposobem na urozmaicenie jest dodanie roślin, które rosną w cieniu. Właściwie dobrane rośliny cieniolubne mogą dodać bardzo potrzebnego koloru i tekstury do ogrodu z drzewami iglastymi, tworząc jednocześnie dramatyczne tło dla innych roślin liściastych i kwiatowych. Przykładami roślin, które dobrze czują się w cieniu, są: sarkoza (Sarcococca), Skimmia japońska (Skimmia japonica), Aucuba japońska (Aucuba japonica), dziki imbir (Asarum caudatum) i begonia truskawkowa (Saxifraga stolonifera).
Sadzonki towarzyszące to sekret tworzenia atrakcyjnych wizualnie ogrodów, w których łączy się iglaki z innymi drzewiastymi roślinami ozdobnymi, takimi jak krzewy, drzewa, byliny i trawy. Wybór najlepszej kombinacji roślin towarzyszących wymaga zwrócenia uwagi na wielkość, skalę i tempo wzrostu. Jest to szczególnie ważne, gdy chodzi o karłowe rośliny iglaste.