Co posadzić przed ogrodzeniem?

Jednym z najlepszych sposobów na ukrycie ogrodzenia jest posadzenie z przodu wyższych krzewów i bylin. Wybierz takie, które kwitną w różnych porach roku, co sprawi, że nad linią ogrodzenia pojawi się odrobina koloru i zainteresowania.

Wiciokrzew jest skuteczną rośliną do zakrycia ogrodzenia dzięki swoim rurkowatym kwiatom i błyszczącym czerwonym jagodom. Może być jednak nieco inwazyjna, dlatego trzeba ją regularnie przycinać.

Ceanothus

Ceanothus, czyli 'Puget Blue’, to doskonały wybór na przód ogrodzenia ze względu na atrakcyjne kwiaty i krzewiasty wzrost. Są także związkami azotu, co jest bardzo korzystne dla wielu ogrodów.

Jest częściowo odporny na mróz i dobrze rośnie na większości gleb. Najlepiej sadzić je w słonecznym miejscu, chroniąc przed silnymi wiatrami, najlepiej przy ścianie lub ogrodzeniu.

Sadzić wiosną, wykopując duży dół, nieco większy niż bryła korzeniowa. Przed posadzeniem wkop niewielką ilość materii organicznej (np. dobrze sproszkowanego obornika lub kompostu ogrodowego) i dobrze podlej.

Pyracantha

Pyracantha, znana także jako firethorn, to odporny, wytrzymały, mały lub duży wiecznie zielony krzew, który dobrze rośnie w trudnych miejscach. Późną jesienią wytwarza jagody, które dodają jasnych kolorów w ogrodzie zimowym.

Ciernie pyracanthy odstraszają intruzów i stanowią żywą barierę dla szkodników zwierzęcych. Dzięki temu świetnie nadaje się na żywopłot lub ogrodzenie.

Kilka odmian ma kolorowe jagody, które przyciągają ptaki i motyle. Należą do nich 'Apache’, która jest odporna na zarazę ogniową, i 'Fiery Cascade’, której pomarańczowe jagody zmieniają kolor na czerwony zimą.

Clematis

Clematis to świetny wybór, aby ukryć nieestetyczne ogrodzenie lub dodać prywatności do ogrodu. Są łatwe w uprawie i dostępne w różnych wysokościach, terminach kwitnienia i formach kwiatów.

Można je także wykorzystać do podwiązywania kratek i drzew, dzięki czemu dodadzą koloru w innych miejscach. Aby ułatwić pnącza, posadź je w miejscu o chłodnej, głębokiej i wilgotnej glebie.

Gdy będziesz gotowy do przycinania, podziel powojniki na trzy główne grupy. Odmiany z grupy A kwitną na pędach zeszłorocznych i nie wymagają przycinania tuż po zakończeniu kwitnienia wiosną.

Odmiany z grupy B kwitną na pędach tegorocznych i nie mają nic przeciwko przycinaniu, aby kontrolować ich wielkość i kształt. Latem przycinaj je do wysokości około 12 cali.

Werbena bonariensis

Werbena bonariensis, znana też jako werbena brazylijska, to wysoka, wyprostowana roślina z gronami drobnych lawendowych kwiatów. Jest doskonałym dodatkiem do rabat bylinowych.

Dodaje ogrodowi miękkości, a jej kwiaty utrzymują się aż do mrozów. Uwielbiają ją także ogrody motyli – pszczoły zlatują się do jej drobnych kwiatów, a zięby żółte często odwiedzają je dla nasion.

Aby rozmnażać werbenę, wysiej nasiona lub weź sadzonki na wiosnę. Jeśli mieszkasz w zimnym klimacie, przezimuj je w domu.

Wrzeciono japońskie

Wrzeciono japońskie, Euonymus japonicus 'Paloma Blanca’, to dobry wybór do osłaniania ogrodzenia. Jest wiecznie zielony i dorasta tylko do około 70 cm, dzięki czemu jest łatwy w utrzymaniu jako roślina na linię ogrodzenia.

Krzew ten ma błyszczące, owalne, zielone liście o srebrzystobiałych brzegach, a kilka małych, niepozornych żółtych kwiatów pojawia się późną wiosną i wczesnym latem. Krzew ten jest całorocznym obiektem zainteresowania w ogrodzie, a jesienią doda koloru do krajobrazu.

Jest to wytrzymały, zimozielony krzew, który rośnie w pełnym słońcu lub w półcieniu. Należy go dobrze podlewać, a późną zimą i wiosną przycinać uszkodzone, obumarłe lub krzyżujące się gałęzie. Corocznie ściółkuj dobrze zmarnowanym obornikiem, pleśnią z liści lub domowym kompostem.

Poprzedni artykuł

Co posadzić pod iglakami?

Następny artykuł

Dziennik budowy gdzie kupić?

Oceń artykuł: Co posadzić przed ogrodzeniem?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5