Co posadzić pod śliwą wiśniową?

Śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera) to liściasty krzew lub małe drzewo pochodzące z Azji i Europy. Wytwarza wiele słodkich, okrągłych owoców w kolorze żółtym, czerwonym lub bordowym.

To drzewo o pokroju krzewu jest dobrym wyborem do ozdobnych nasadzeń krajobrazowych oraz jako drzewo przyuliczne lub tarasowe. Dobrze rośnie w pełnym słońcu do półcienia i jest tolerancyjne na suszę.

Światło słoneczne

Światło słoneczne jest niezbędnym składnikiem zdrowia i wzrostu roślin. Z tego powodu każde drzewo musi być posadzone w miejscu, które zapewnia co najmniej sześć godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie.

Choć niektóre rośliny mogą rosnąć w półcieniu, większość drzew korzysta z pełnego słońca do fotosyntezy i rozwoju owoców. Ponadto słońce pozwala im szybciej rosnąć i zapobiega problemom z grzybami.

Prunus cerasifera, czyli śliwa burzowa, to drzewo liściaste, które może osiągnąć od 15 do 30 stóp wysokości i szerokości. Ma wyjątkowy purpurowy kolor, który rozwija się od wiosny do jesieni.

Ta kwitnąca śliwa jest łatwa w pielęgnacji i dobrze radzi sobie w dobrze przepuszczalnej glebie, w pełnym słońcu. Wytwarza słodkie, pachnące kwiaty i małe śliwki, które są ulubieńcami ptaków i innych dzikich zwierząt przez cały rok.

Gleba

Śliwy wiśniowe mogą rosnąć w różnych glebach, ale preferują glebę piaszczystą o pH w zakresie 6,5-7,0. Najlepiej rosną w miejscach osłoniętych od wiatru, w pełnym słońcu lub lekkim cieniu.

Aby upewnić się, że gleba jest najlepsza z możliwych, przed posadzeniem wymieszaj z nią trochę substancji organicznych, takich jak kompost lub obornik. Poprawi to ogólną jakość gleby i pomoże jej lepiej zatrzymywać wodę.

Podczas sadzenia upewnij się, że korzenie śliwy wiśniowej są dobrze zdrenowane i głębokie. Zapobiegnie to gniciu korzeni i sprawi, że roślina będzie zdrowa.

Jeśli uprawiasz swoje drzewko w doniczce, pamiętaj, aby gleba była wilgotna, ale nie mokra. Jeśli gleba będzie zbyt sucha, roślina może mieć żółte lub brązowe liście.

Młode śliwy wiśniowe, zwłaszcza te, które są w fazie intensywnego wzrostu, mogą być bardzo wrażliwe na światło słoneczne. Z tego powodu zaleca się stopniowe wprowadzanie ich do silnego światła słonecznego, dopóki nie będą się z nim dobrze czuły.

Woda

Niezależnie od tego, czy sadzisz śliwę wiśniową w doniczce, czy w ziemi, ważne jest, aby otrzymywała ona wystarczającą ilość wody. Jeśli roślina nie jest odpowiednio podlewana, może to doprowadzić do gnicia korzeni i obumarcia rośliny.

Aby upewnić się, że twoje drzewko śliwowe otrzymuje odpowiednią ilość wody, użyj miernika wilgotności gleby, aby sprawdzić, czy jest ona sucha. Możesz też sprawdzić wilgotność, wkładając palec do gleby i formując kulkę.

Jeśli gleba nie tworzy zwartej kuli, jest zbyt sucha. Jeśli zauważysz, że liście żółkną lub więdną, być może trzeba będzie częściej podlewać.

Młode śliwy wymagają częstego, obfitego podlewania w okresie wegetacji. Po założeniu silnego systemu korzeniowego są umiarkowanie odporne na suszę.

Nawożenie

Jeśli planujesz posadzić śliwę wiśniową, bardzo ważne jest, aby upewnić się, że gleba pod nią ma wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Bez wystarczającej ilości składników odżywczych śliwa nie wytworzy zdrowych liści ani owoców.

Właściwy rodzaj nawozu dostarczy składników odżywczych, których potrzebuje śliwa, aby rozkwitnąć i wyhodować zdrowe, pełne życia kwiaty i owoce. Nawóz należy stosować wczesną wiosną, zanim na drzewie uformują się pąki.

Po uformowaniu się pąków kontynuuj nawożenie śliwy wiosną i ponownie jesienią. Najlepiej nie nawozić latem, ponieważ może to stymulować wzrost, który będzie wymagał dodatkowej wody w gorącym okresie sezonu.

Wiek śliwy to kolejny czynnik, który decyduje o tym, kiedy należy ją nawozić. Nowo zasadzone drzewa śliwy trzeba nawozić wczesną wiosną, zanim wypuszczą liście. W drugim roku życia drzewka należy nawozić dwa razy do roku, najpierw na początku marca, a potem około pierwszego sierpnia.

Oceń artykuł: Co posadzić pod śliwą wiśniową?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5