Z czym sadzić begonie?

Jeśli szukasz roślin o dużych kwiatach, które dodadzą koloru Twojemu ogrodowi, nie szukaj dalej niż begonie. Są one dostępne w wielu kolorach i stylach.

Rośliny te preferują lekko kwaśną glebę o pH między 5,5 a 6,5. Są też odporne na niektóre okresy suszy, ale częste podlewanie może prowadzić do gnicia korzeni i łodyg.

Bebechy

Bebechy są świetnym wyborem do cienistych ogrodów lub pojemników. Mają duże, pełne kwiaty, przypominające kamelie lub mini róże, w wielu kolorach (czerwone, różowe, brzoskwiniowe, pomarańczowe, żółte i białe) i stylach (wyprostowane lub kaskadowe).

Najlepszym sposobem sadzenia begonii bulwiastych jest sadzenie ich w domu z bulw. Umieść je w doniczkach lub skrzynkach wypełnionych wilgotną ziemią w pomieszczeniu o temperaturze 70 stopni.

Kiedy zaczną się tworzyć pąki, lekko podlej i utrzymuj równomierną wilgotność gleby. Gdy rośliny osiągną odpowiedni rozmiar, usuń ziemię i wystaw je na zewnątrz w słoneczne miejsce.

To łatwe w uprawie byliny, które kwitną od lata do mrozów, dzięki czemu idealnie nadają się do miejsc zacienionych, w których inne begonie mogłyby sobie poradzić. Dobrze rozwijają się w chłodnym klimacie i są odporne na mróz, ale nie lubią gorących i wilgotnych warunków. Są też podatne na choroby grzybowe, takie jak botrytis i mączniak rzekomy, więc osłonięcie ich przed wiatrem i deszczem pomoże.

Bebonia trzcinowa i włóknista

Jest wiele rodzajów begonii, ale wszystkie mają korzenie włókniste (nie bulwy ani kłącza). Dzieli się je na kilka grup, w tym begonie woskowe, begonie trzcinowe, zwane też anielsko-skrzydłowymi, oraz begonie rexowe.

Bebonie trzcinowe są powszechnie uprawiane jako rośliny domowe i obejmują popularne odmiany anielsko-skrzydłowe i smoczo-smokowe. Mają włóknisty system korzeniowy i zwykle są nabrzmiałe w węzłach łodyg, przypominając bambusy.

Różnorodnie kwitną i są łatwe w pielęgnacji, pod warunkiem, że mają wystarczającą ilość światła i temperaturę. Begonia trzcinowa często staje się niskopienna lub zrzuca liście, jeśli poziom składników odżywczych jest niski, dlatego warto stosować nawóz do roślin domowych.

Bebonia trzcinowa dobrze reaguje na lampy uprawowe i może rosnąć nawet wtedy, gdy nie są utrzymywane normalne temperatury w domu (60-70 stopni w pomieszczeniach). Mogą jednak być podatne na gnicie korzeni, jeśli są zalane wodą. Aby temu zapobiec, podlewaj begonię, gdy wyschnie kilka górnych centymetrów ziemi doniczkowej.

Bebonia sukulentowa

Dzięki oszałamiającej różnorodności kształtów, rozmiarów i wzorów, begonia może dodać przyciągający wzrok kolor i ulistnienie do doniczek, wanien i grządek ogrodowych. Doskonale sprawdzają się także jako rośliny domowe i mogą być uprawiane w wiszących koszach.

Begonie sprawdzają się w różnych warunkach oświetleniowych, w tym w pełnym słońcu i półcieniu. Najczęściej kwitną w ciepłych temperaturach, ale tolerują też chłodniejsze klimaty.

Bez względu na to, czy chcesz posadzić begonie w krajobrazie, czy w domu, musisz przestrzegać podstawowych zasad pielęgnacji ogrodu, takich jak podlewanie i nawożenie. Potrzebują też dużej ilości wilgoci, aby pozostać zdrowe.

W przypadku uprawy w pojemnikach na zewnątrz, zacznij sadzić sadzonki w pojemnikach z otworami drenażowymi na 12 tygodni przed ostatecznym terminem mrozów w danym regionie. Możesz do tego celu użyć pojemników na jagody lub plastikowych pojemników na wynos.

Begonie jednoroczne

Begonie są popularnymi roślinami jednorocznymi, które mienią się kolorami w wiszących koszach i skrzynkach okiennych. Można je także wykorzystać jako ciekawostkę na obwódkach kwiatowych, gdzie dobrze się rozwijają, jeśli są posadzone w bogatej, dobrze przepuszczalnej glebie i regularnie podlewane.

Te łatwe w uprawie rośliny można kupić w centrach ogrodniczych, uzyskać z nasion lub bulw i rozmnażać przez sadzonki liściowe lub łodygowe. Begonie bulwiaste można wykopać jesienią i przechować w domu przez zimę, a następnie przesadzić wiosną.

Nowa odmiana begonii zwisających, 'Illumination Series’, ma kaskadowe kwiaty w jaskrawych kolorach, które kwitną przez całe lato i jesień. Doskonale nadają się do wiszącego kosza lub do posadzenia na brzegu wysokiej donicy, aby przewracały się przez krawędź.

Pamiętaj o regularnym podlewaniu begonii zewnętrznych i stosowaniu nawozu o spowolnionym działaniu w czasie sadzenia. Nadmierna wilgoć może spowodować gnicie korzeni i łodyg, co może zabić rośliny. Mączniak rzekomy również może zaatakować begonie.

Oceń artykuł: Z czym sadzić begonie?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5