Czym fugować kostkę brukową?

Podczas układania tarasów ważne jest, aby zastanowić się, w jaki sposób będziesz fugować spoiny. Istnieje kilka różnych metod, z których każda pomoże Ci uzyskać gładkie wykończenie.

Na przykład sucha fuga jest często mieszanką piasku i cementu i jest łatwym sposobem na uszczelnienie spoin brukowych bez plam. Jest to również metoda stosunkowo tania.

Cement

Cement jest ważnym materiałem budowlanym używanym w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym. Jest to drobny szary proszek, który miesza się z wodą, tworząc zaprawę lub beton.

Materiały używane do produkcji cementu to wapień, glina i piasek lub żużel (produkt odpadowy z procesu produkcji stali lub metalu). Po przygotowaniu surowców są one mieszane, a następnie wprowadzane do pieca w temperaturze od 1450 do 2600 stopni Celsjusza. Następnie są chłodzone i mielone, aby uzyskać proszkową substancję zwaną klinkierem.

Aby utwardzić klinkier, surowce są łączone z wodą i zachodzi specjalna reakcja chemiczna zwana hydratacją. Woda działa jak katalizator i powoduje, że główne związki zawarte w cemencie łączą się ze sobą chemicznie.

Mączka bazaltowa

Zaprawa służy zapewnieniu pewnego mocowania kamieni na ścieżce ogrodowej, a także ich pięknego wyglądu. Do wypełnienia spoin w kostce brukowej można użyć różnych materiałów. Można użyć piasku, piasku kwarcowego, zaprawy do fugowania i mączki skalnej.

Mączka bazaltowa to rodzaj drobno zmielonego pyłu skalnego. Jest naturalnym nawozem i zawiera wiele minerałów naturalnie występujących w środowisku naturalnym.

Poprawia gleby ciężkie i wzbogaca kompost. Wzmacnia również warstwę próchniczą, poprawia gospodarkę wodną i stanowi dobrą barierę dla owadów i grzybów, chroniącą przed szkodnikami roślin.

W rolnictwie ekologicznym mączka bazaltowa może być stosowana do zapobiegania występowaniu mszyc w uprawach warzyw. Chroni również przed ślimakami i zwalcza choroby roślin.

Ważne jest dodanie odpowiedniej ilości krzemionki do gleby. Krzemionka pomaga roślinom rozwijać się, zwłaszcza w glebach ubogich. Zwiększa pobieranie innych składników odżywczych i z czasem pomaga zbilansować glebę.

Żywica epoksydowa

Jedną z najnowocześniejszych zapraw do spoinowania jest zaprawa brukowa na bazie żywicy epoksydowej. Składa się ona z kruszywa na bazie piasku i żywicy epoksydowej, które miesza się na miejscu przed nałożeniem.

Dwuskładnikową mieszankę nanosi się na fugi za pomocą rakli lub pędzla. Żywica utwardza kostkę brukową, dzięki czemu jest ona bardziej wytrzymała i nadaje się do mycia strumieniem wody.

Żywice epoksydowe to termoutwardzalne tworzywa sztuczne wytwarzane w reakcji polimeryzacji różnych przemysłowych związków chemicznych. Wykorzystuje się je w wielu zastosowaniach ze względu na ich wytrzymałość, silną przyczepność i inne specjalistyczne właściwości.

Same żywice są w większości pozyskiwane z ropy naftowej, ale coraz częściej stosuje się materiały pochodzenia roślinnego. Utwardzone żywice są wzmacniane włóknami węglowymi lub innymi materiałami syntetycznymi. Wzmocnienia te mogą być tkane lub mogą zawierać losowo zorientowane maty z włókien ciętych, a także nanowypełniacze, takie jak grafen. Wiążą się one z żywicą epoksydową, tworząc nietopliwą sieć. Proces ten nazywany jest homopolimeryzacją katalityczną.

Piasek

Gdy chcesz zaprawić kostkę brukową, masz kilka możliwości. Możesz użyć piasku, cementu lub żywicy epoksydowej.

Piasek jest częstym wyborem, ponieważ jest tani i łatwy do zastosowania, ale może zabarwić się, jeśli użyjesz go w wilgotnych warunkach. Może też wsiąkać w kostkę brukową i tworzyć środowisko podatne na rozwój chwastów.

Żywica epoksydowa jest droższa od piasku, ale nie plami i ma dłuższą trwałość. Wadą jest to, że może pozostawić na powierzchni osad z betonu.

Najbardziej efektywnym sposobem fugowania kostki brukowej jest użycie suchej zaprawy, która zawiera połączenie piasku i cementu. Ten rodzaj zaprawy nie zabarwi, utrzyma kostkę brukową na miejscu i nie pozwoli chwastom rosnąć między kostkami.

Poprzedni artykuł

Czy z szyszki wyrośnie drzewo?

Następny artykuł

Czym fugować płytki?

Oceń artykuł: Czym fugować kostkę brukową?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5