Gnojówka ze skrzypu co podlewać?

Gnojówka skrzypowa, czyli odwar ze świeżego lub suszonego skrzypu polnego, jest stosowana do poprawy żyzności gleby. Pomaga również rozwijać system korzeniowy roślin, zwłaszcza jeśli gleba jest kwaśna.

Gnojówkę rozcieńcza się wodą, w zależności od potrzeb każdej uprawy. Stopień rozcieńczenia waha się od równych części wody i gnojówki do pięciu części wody i jednej części gnojówki.

Podlewanie gnojowicą ze skrzypu

Skrzyp, Equisetum arvense, to wytrzymała i odporna roślina, która rośnie do 2. strefy mrozoodporności USDA. Jest popularnym wypełniaczem ogrodu, a nawet może być wykorzystywany w ziołolecznictwie.

Skrzyp jest znany z kwasu krzemowego, który wzmacnia tkanki roślinne, dzięki czemu są one mniej podatne na atak grzybów. Jest również doskonałym środkiem użyźniającym glebę.

Solabiol’s Horsetail Vulture to płynny koncentrat z fermentującego skrzypu, który można stosować jako oprysk dolistny lub podlewać glebę. Jest to produkt całkowicie naturalny, zatwierdzony do stosowania w rolnictwie i ogrodnictwie ekologicznym.

Płynna gnojówka ze skrzypu polnego ma dodatkową korzyść w postaci poprawy zapobiegania szkodnikom i chorobom w uprawach ekologicznych. Niektóre badania wykazały, że może ona zwiększyć grubość ścian komórkowych epidermy i zmniejszyć upodobanie mszyc do słabych roślin (Bozsik, 1996).

Podlewanie gnojówką pokrzywową

Gnojówka pokrzywowa jest doskonałym nawozem organicznym, wzmacnia rośliny w fazie intensywnego wzrostu i chroni przed wieloma chorobami grzybowymi. Ma również działanie odstraszające szkodniki, jest aktywatorem kompostu i poprawia strukturę gleby.

Jest tania i bazuje na składnikach, które można znaleźć wszędzie w przyrodzie. To świetny sposób, żeby zaoszczędzić pieniądze i jednocześnie wzmocnić swój ogród!

Pokrzywa jest bogata w azot, chlorofil, żelazo, potas, miedź i cynk. Zawiera też niezbędne aminokwasy, białka, flawinoidy oraz witaminy A, B1, B5, C, D i K.

Podlewanie gnojówką kompostową

Kompost jest produktem ubocznym kontrolowanego tlenowego rozkładu organicznego azotu (obornik) i węgla (słoma, liście, siano). Jest bogatym źródłem składników odżywczych, takich jak azot, fosfor, potas i wapń, które są cenne dla roślin.

Może poprawić zdrowie gleby, zwiększyć zdolność zatrzymywania wody, zmniejszyć gęstość i koszty transportu. Może też pomóc w zabiciu patogenów oraz zmniejszyć wypłukiwanie i spływanie wody.

Wybierając kompost, wybierz taki, który zwiększa zdolność gleby do zatrzymywania wody. Dzięki temu kompost pozostanie nawodniony i zachowa swoje dobroczynne mikroorganizmy.

Test mokrej szmaty pomoże Ci ustalić, czy kompost jest wystarczająco wilgotny. W idealnej sytuacji woda powinna znajdować się w 40-65% przestrzeni porowej kompostu.

Ważne jest, aby upewnić się, że woda, której używasz, nie zawiera soli, metali ciężkich, azotanów, pestycydów ani chloru. Mogą one wpływać na wzrost i przetrwanie pożytecznych organizmów w kompoście, a także na rośliny, na których są stosowane.

Podlewanie gnojówką do ściółkowania

Skrzyp (Equisetum arvense) jest jedną z najstarszych roślin na naszej planecie i był znany starożytnym zielarzom jako środek tamujący krwawienie. Może dorastać nawet do 1 metra wysokości, ma wijące się łodygi i pędy zakończone szyszkami, które wytwarzają zarodniki reprodukcyjne rośliny.

W miarę wzrostu skrzyp tworzy sieć korzeni kłączowych, które mogą głęboko i szeroko rozprzestrzeniać się w glebie. Po złamaniu kłącza tworzą nowe kolonie z najmniejszych części rośliny.

Kłącza skrzypu są na tyle twarde, że są odporne na większość herbicydów. Mają woskowaty wygląd, a herbicydy takie jak Roundup nie przenikają przez kłącza i nie działają na zarodniki znajdujące się w wypełnionych zarodnikami szyszkach, które wytwarza roślina.

Na terenach jałowych i półsuchych hydrosiew za pomocą zawiesiny nasion, mulczu i wody (hydromulczowanie) może poprawić pokrywę roślinną i zdrowie gleby. Może powstrzymać chwasty, zmniejszyć zapotrzebowanie na herbicydy, zachować wilgoć w glebie i obniżyć jej temperaturę. Ściółkowanie za pomocą biodegradowalnych materiałów wykonanych z cukrów lub skrobi roślinnej również może poprawić stan roślinności i zapobiec erozji gleby.

Oceń artykuł: Gnojówka ze skrzypu co podlewać?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5