Dlaczego samochód nie odpala?

Jeśli masz problemy z uruchomieniem samochodu, to prawdopodobnie jest to oznaka czegoś poważniejszego niż tylko wadliwy akumulator. Ale najpierw trzeba się dowiedzieć, co się dzieje z silnikiem.

Zanim wezwiesz lawetę, wypróbuj kilka z tych sztuczek i sprawdź, czy któraś zadziała. Zacznij od sprawdzenia akumulatora, rozrusznika i pompy paliwowej.

Bateria

Samochody to skomplikowane maszyny i czasami nie mogą odpalić. Ważne jest, żeby wiedzieć, co jest przyczyną problemu, żeby móc go naprawić i wrócić na drogę.

Jednym z częstych powodów, dla których Twój samochód nie chce zapalić, jest rozładowany akumulator. Akumulator jest odpowiedzialny za dostarczanie energii do pojazdu i jego komponentów elektrycznych (reflektory, radio itp.).

Bateria zawiera dwie metalowe elektrody połączone roztworem elektrolitu. Dodatni biegun akumulatora jest nazywany katodą, a ujemny – anodą.

Bateria działa w procesie elektrochemicznym zwanym utlenianiem i redukcją. Proces utleniania powoduje, że bateria traci elektrony. Proces redukcji dodaje elektrony do akumulatora.

Rozrusznik

Jeśli masz problemy z uruchomieniem samochodu, może to być problem z rozrusznikiem. Rozrusznik jest urządzeniem elektrycznym, które wykorzystuje energię z akumulatora do rozruchu silnika.

Jedną z najwcześniejszych oznak złego rozrusznika jest odgłos klikania po przekręceniu kluczyka. Stukanie w rozrusznik może czasem przywrócić jego pracę, ale nie jest to gwarancją.

Innym objawem jest to, że rozrusznik kręci korbą bardzo powoli lub całkowicie się zatrzymuje. Może się to zdarzyć, gdy akumulator jest słaby, skorodowany lub uszkodzony.

Możesz zauważyć ogólne problemy elektryczne, takie jak przygaszone światła na desce rozdzielczej, migoczące reflektory i elektroniczne szyby, które w ogóle się nie włączają. Najbardziej prawdopodobnym winowajcą jest jednak wyczerpany akumulator.

Pompa paliwa

Pompa paliwa jest jedną z najważniejszych części silnika Twojego samochodu, ponieważ dostarcza stały strumień benzyny do gaźnika lub wtryskiwacza. Niesprawna pompa może nie być w stanie dostarczyć do silnika wystarczającej ilości paliwa lub może nie być w stanie wytworzyć odpowiedniego ciśnienia, co będzie miało wpływ na osiągi Twojego samochodu.

Pompa nie tylko dostarcza paliwo, ale także pomaga regulować stosunek powietrza do paliwa w silniku. Awaria pompy paliwowej często skutkuje nieprawidłową mieszanką paliwowo-powietrzną, która zakłóca równowagę mocy i osiągów.

Objawy awarii pompy paliwowej to trudności z uruchomieniem silnika, nierówna praca na biegu jałowym i zgaśnięcie przy próbie przyspieszenia. Możesz też zauważyć wzrost temperatury silnika, jeśli pompa paliwowa nie działa prawidłowo.

Jeśli masz któryś z tych problemów, nie wahaj się zabrać samochodu do mechanika. Wykwalifikowany mechanik będzie w stanie określić źródło problemu i rozwiązać go na dobre.

Zapłon

Jeśli nie słyszysz, żeby samochód się włączył lub nie słyszysz żadnych dźwięków po przekręceniu kluczyka, może to oznaczać, że akumulator jest wyczerpany. Spróbuj wymienić baterię na nową.

Układ zapłonowy zaczyna się od cewki zapłonowej, która pobiera energię z akumulatora i zamienia ją w iskrę wystarczająco silną, aby zapalić opary paliwa. Iskra jest następnie przesyłana do rozdzielacza, który obraca się i rozdziela ją do poszczególnych świec zapłonowych.

Aby zapewnić, że iskry nie będą się łukować, układ zapłonowy utrzymuje napięcie na punktach zapłonowych poniżej 320 woltów. Osiąga się to dzięki kondensatorowi, który utrzymuje napięcie poniżej napięcia przebicia i pozwala na przepływ prądu przez uzwojenia wtórne cewki zapłonowej poniżej minimalnego napięcia.

Wadliwy rozrusznik lub cewka rozruchowa mogą spowodować, że zapłon nie będzie działał, dlatego warto to sprawdzić. Jeśli problem dotyczy rozrusznika, jest to poważna sprawa i powinieneś oddać samochód do warsztatu samochodowego.

Oceń artykuł: Dlaczego samochód nie odpala?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5