Badania na cito – co to znaczy?

Testy Cito to narodowy system testów i egzaminów w Holandii. Stosowany jest na każdym poziomie edukacji w tym kraju.

Testy CITO są standaryzowane pod względem treści i przeprowadzane w regularnych odstępach półrocznych. Są celowo trudne do dostosowania do procesu uczenia się (Constructive Alignment).

Czym jest test Cito?

Test Cito to test przeprowadzany wśród uczniów w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej (rok ósmy), który ma na celu określenie, jaki rodzaj kształcenia średniego będzie dla nich najbardziej odpowiedni. Około 85% holenderskich szkół wykorzystuje ten test do podjęcia tej decyzji.

Test ten składa się z szeregu standaryzowanych testów sprawdzających rozumienie tekstu, po 4-7 tekstów każdy, testów matematycznych z 32 pytaniami każdy oraz dwóch testów sprawdzających znajomość ortografii. Test zawiera także egzamin z czytania, w którym dzieci czytają na głos nauczycielowi, który sprawdza, czy nie popełniają błędów w czytaniu.

W Holandii wielu rodziców i nauczycieli uważa, że testy CITO nie powinny być przeprowadzane wśród uczniów, ponieważ mogą „zniekształcać” wyniki ich inteligencji. To przekonanie opiera się na błędnym postrzeganiu inteligencji i jest w rzeczywistości sprzeczne z celem oceny postępów w nauce.

Czym jest test Cito?

Test Cito jest testem umiejętności przeprowadzanym na zakończenie edukacji podstawowej (grupa 8). Jest to narzędzie oceny, które pozwala przewidzieć, jaki rodzaj kształcenia średniego jest najbardziej odpowiedni dla dziecka.

Wyniki testu Cito są wykorzystywane przez szkoły i Inspektorat Edukacji w ramach nadzoru. Władze lokalne mogą również wykorzystywać te informacje do oceny „swoich” szkół.

Służy on również jako podstawa do udzielania porad rodzicom i dzieciom na temat rodzaju edukacji ponadpodstawowej, która jest dla nich najbardziej odpowiednia. Wynik testu Cito jest zazwyczaj wystarczająco dobry, aby szkoła zaleciła dziecku przejście do „zwykłej” szkoły średniej (vwo) lub do teoretycznych nurtów średniej szkoły zawodowej.

Jest on również uważany przez niektóre szkoły za „narzędzie odpowiedzialności karnej”. Pierwotnym celem testu Cito jest samoocena szkoły, dlatego też wywiera się na niego pewną presję, aby zapewnić, że szkoły odniosą sukces.

Czym jest egzamin Cito?

Egzamin Cito jest jednym z egzaminów państwowych, które uczniowie szkół podstawowych zdają w ostatnim roku nauki (rok ósmy). Test ten pomaga nauczycielom wybrać poziom kształcenia średniego dla uczniów.

Wynik tego egzaminu decyduje o rodzaju szkoły średniej, do której będzie uczęszczać Twoje dziecko. Ogólnie rzecz biorąc, wynik około 535 punktów wystarczy, aby większość szkół zaleciła VWO lub HAVO.

W niektórych przypadkach dzieci z poważnymi trudnościami edukacyjnymi, takimi jak ślepota, upośledzenie wzroku lub dysleksja, mogą mieć dostosowaną wersję egzaminu Cito. Są one drukowane w alfabecie Braille’a, czarno-białe lub dużym drukiem i/lub nagrane na taśmę lub płytę CD.

W ostatnim roku szkoły podstawowej większość dzieci w Holandii przystępuje do egzaminu państwowego. Test Cito pomaga nauczycielom wybrać poziom kształcenia średniego, który jest najlepszy dla Twojego dziecka.

Jaki jest wynik testu Cito?

W Holandii wszyscy uczniowie szkoły podstawowej – głównie w ostatniej klasie groep 8 – przystępują w lutym do niezależnej oceny zwanej egzaminem Cito. Testuje on ich umiejętności posługiwania się językiem niderlandzkim i rozumienia tekstu, matematykę, orientację w świecie (obejmującą geografię, biologię i historię) oraz umiejętność uczenia się.

Wyniki testu Cito opierają się na liczbie pytań, na które uczniowie odpowiedzieli poprawnie, oraz na wynikach percentylowych. Raport zawiera również średni wynik szkoły w każdej z części testu.

Wynik testu Cito jest bardzo ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o wyborze rodzaju kształcenia średniego dla ucznia. Towarzyszy mu zalecenie dla rodziców, jaki poziom kształcenia średniego jest odpowiedni dla ich dziecka.

Poprzedni artykuł

Dlaczego puchną łydki?

Następny artykuł

Aspat badanie krwi co oznacza?

Oceń artykuł: Badania na cito – co to znaczy?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5