B+E czy potrzebny tachograf?

Tachografy są dostępne od dziesięcioleci i służą do pomiaru czasu pracy kierowców, prędkości i odległości. Są one istotną częścią branży transportowej i pomagają egzekwować przepisy dotyczące czasu pracy.

Jeśli Twój van lub pick-up waży ponad 3,5 tony, musisz zamontować tachograf. Możesz jednak nie potrzebować tachografu, jeśli Twój pojazd jest wyłączony z przepisów UE dotyczących czasu pracy kierowców lub jeśli nie prowadzisz działalności poza promieniem 100 km od swojej bazy.

Co to jest tachograf?

Tachograf to urządzenie rejestrujące, które zapisuje informacje o czasie jazdy, prędkości i dystansie. Używa się go, aby upewnić się, że kierowcy i pracodawcy przestrzegają przepisów dotyczących czasu pracy kierowców.

Tachografy są dostępne w różnych typach i wykorzystują różne metody rejestrowania informacji. Tachografy analogowe wykorzystują arkusze papieru woskowego do rejestrowania danych kierowcy, podczas gdy tachografy cyfrowe mają pamięć wewnętrzną i karty, które można odczytać za pomocą urządzenia do pobierania danych.

Tachografy inteligentne, które są montowane w nowych pojazdach od czerwca 2019 r., są wyposażone w technologię łączności satelitarnej, dedykowany system komunikacji krótkiego zasięgu i ulepszone środki zapobiegające manipulowaniu. Ta nowa generacja tachografów wspiera pełną interoperacyjność między krajami w Europie, Turcji i WNP (Rosyjska Wspólnota Niepodległych Państw).

Analiza tachografów to sposób na zmierzenie, jak dobrze Twoi kierowcy radzą sobie z codziennymi obowiązkami związanymi z prowadzeniem pojazdu i pracą. Może też pomóc Ci wykryć wszelkie problemy na wczesnym etapie, zanim staną się poważne, co pozwoli uniknąć kosztownej naprawy.

Co to jest zwolnienie z tachografu?

Tachograf to urządzenie, które rejestruje informacje o tym, jak długo, jak daleko i jak szybko prowadzisz pojazd. Służy głównie do upewnienia się, że kierowcy nie spędzają zbyt dużo czasu za kierownicą i robią odpowiednie przerwy.

W Wielkiej Brytanii wszystkie pojazdy użytkowe o masie powyżej 3,5 tony muszą mieć zamontowany tachograf. Muszą go również posiadać, jeśli ciągną przyczepę, a całkowita masa brutto obu pojazdów jest większa niż 3,5 tony.

Istnieją pewne wyjątki od tej zasady, które wyjaśniono poniżej. Nie musisz mieć tachografu, jeśli odbywasz podróż prywatną lub jeśli Twój pojazd waży mniej niż 7,5 tony.

Co to jest tachograf cyfrowy?

Tachograf cyfrowy to urządzenie zamontowane w pojeździe, które rejestruje prędkość kierowcy i odległość. Rejestruje również aktywność kierowcy – jazdę, inną pracę, odpoczynek i przerwy.

W przeciwieństwie do tachografów analogowych, urządzenia cyfrowe zapisują dane zarówno na karcie kierowcy, jak i w jednostce pojazdowej. Dzięki temu firma ma dostęp do dokładnych i aktualnych informacji przez cały czas.

Tachograf cyfrowy jest ważnym elementem bezpieczeństwa drogowego dla pojazdów użytkowych. Służy do śledzenia czasu jazdy i odpoczynku oraz może pomóc Ci uniknąć kosztownych kar od DVLA.

Czym jest inteligentny tachograf?

W sektorze transportu drogowego tachografy od dawna są kluczem do kontroli i egzekwowania przepisów. Obejmuje to egzekwowanie obowiązkowych okresów odpoczynku i czasu pracy, a także upewnianie się, że kierowcy spełniają swoje obowiązki w zakresie opieki nad pojazdami.

W ostatnich latach tachografy zyskały miano inteligentnych, aby utrudnić ich manipulację, a jednocześnie poprawić wydajność i bezpieczeństwo systemów. Inteligentne tachografy mają między innymi moduł GNSS (Global Navigation Satellite System), który automatycznie rejestruje położenie pojazdu na początku i na końcu każdej podróży, a także odtwarza je co trzy godziny podczas jazdy.

Dane te są następnie przesyłane do interfejsu DSRC – bezpiecznej dedykowanej komunikacji krótkiego zasięgu – i mogą być skanowane przez funkcjonariuszy kontroli drogowej bez konieczności zatrzymywania pojazdu, co pozwala im wykryć wszelkie potencjalne naruszenia w czasie rzeczywistym. Nie są jednak przesyłane żadne wrażliwe dane osobowe ani informacje o kierowcy.

Oceń artykuł: B+E czy potrzebny tachograf?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5