Co lepsze PS5 czy Xbox Series x?

Jeśli rozważasz modernizację swojej konsoli, PlayStation 5 i Xbox Series X to dwie najpopularniejsze opcje. Obie są potężnymi maszynami, obsługującymi rozdzielczość 4K i 120 klatek na sekundę w niektórych grach, ale która z nich jest dla Ciebie odpowiednia?

Sony włożyło wiele wysiłku w ekskluzywne gry i funkcje skoncentrowane na rozgrywce w PS5, podczas gdy Microsoft skupił się bardziej na strategii stosunku jakości do ceny. Pod względem specyfikacji PlayStation 5 pozostaje lepszą konsolą.

Specyfikacja

Ps5 i Xbox Series x to dwie najpotężniejsze konsole, jakie kiedykolwiek wydano, szczycące się imponującą specyfikacją. PS5 ma ogromny procesor, podczas gdy Xbox Series x to potwór z układem graficznym.

Ważne jest, aby zrozumieć, ile mocy ma każda z konsol, ponieważ będzie to miało wpływ na twoje wrażenia z gry. Xbox Series X i PS5 są napędzane przez procesory AMD Ryzen Zen 2.

Mają one osiem rdzeni o częstotliwości do 3,8 GHz i 10,3 teraflopów mocy obliczeniowej. To dużo mocy, ale to za mało, by naprawdę zrobić różnicę w wydajności grafiki.

Konsola ma też wiele innych imponujących funkcji, w tym obsługę Ray Tracing i częstotliwość odświeżania obrazu 120 Hz. Ulepszono także dźwięk, aby uzyskać bardziej realistyczny dźwięk przestrzenny.

Design

Ponieważ konsole do gier wideo oferują coraz większą moc, zmienia się także ich design. Xbox Series X firmy Microsoft to duża płyta konsoli, przypominająca lodówkę, z pionową konstrukcją, która pomaga chłodzić system.

Wygląd konsoli Xbox jest kafelkowy i konfigurowalny dzięki pinezkom, które można przesuwać po ekranie głównym, co pozwala graczom wybierać gry i aplikacje, które chcą widzieć najpierw. Konsola dodaje także nową funkcję szybkiego wznawiania, która pomaga graczom wrócić do ulubionych gier zaraz po ich opuszczeniu.

Microsoft uczynił kompatybilność wsteczną kluczową częścią swojej strategii, a Xbox Series X to doskonały sposób na granie we wszystkie ulubione tytuły na Xbox One, Xbox 360 i oryginalnego Xboxa. Nie jest to rozwiązanie idealne – niektóre starsze tytuły Xbox nie będą kompatybilne z konsolą – ale to znaczący krok naprzód w przyjaznym dla konsumenta podejściu do zachowania gier.

Wartość

Xbox i PlayStation to dwie najpopularniejsze konsole do gier na świecie, ale decyzja, którą z nich kupić, może być trudna. Trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym bibliotekę gier, kompatybilność wsteczną i cenę.

Konsola Xbox serii X to doskonała opcja, jeśli chcesz uzyskać najlepszy stosunek jakości do ceny. Jest potężny, oferuje świetną kompatybilność wsteczną i zawiera usługę miesięcznego abonamentu Game Pass, która jest bardzo przystępna.

Z drugiej strony PS5 jest silnym konkurentem dzięki kontrolerowi DualSense i bogatej bibliotece ekskluzywnych gier. Miesięczna subskrypcja PlayStation Plus także oferuje sporo korzyści.

Biblioteka gier

Jeśli jesteś na rynku nowej konsoli do gier, masz do wyboru dwie opcje: Xbox Series X lub PS5. Oba systemy mają świetną bibliotekę gier.

Zarówno PlayStation 5, jak i Xbox Series X mają szeroki wybór ekskluzywnych gier dostępnych w momencie premiery, a kolejne są w drodze. Oferują też wiele funkcji poprawiających jakość życia, w tym Szybkie wznawianie i Pomoc w grze.

Obydwie konsole obsługują wsteczną kompatybilność z tysiącami gier, więc możesz grać w tytuły z przeszłości na obu urządzeniach. Xbox Series X ma jednak przewagę pod względem liczby klatek na sekundę i czasu ładowania, ponieważ obsługuje natywne rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę.

Słowa końcowe

Obaj konsole PS5 i Xbox Series X to potężne konsole, ale to, którą z nich powinieneś kupić, zależy od Twojego stylu życia. Ile pieniędzy jesteś w stanie wydać, jak bardzo ekscytują Cię konkretne exclusivy i czy jesteś zdyscyplinowany, jeśli chodzi o czekanie na gry w sprzedaży.

System PlayStation 5 to maszyna nowej generacji z całkowicie przeprojektowanym kontrolerem DualSense. Posiada on haptykę i adaptacyjne spusty, które pomagają stworzyć bardziej wciągające wrażenia.

Sony zdominowało premierę PS5 dzięki takim hitom jak Ratchet & Clank: Rift Apart i God of War: Ragnarok. Jednak Microsoft również wprowadza na rynek atrakcyjne gry na serię X, w tym Assassin’s Creed Valhalla i Sea of Thieves.

Oceń artykuł: Co lepsze PS5 czy Xbox Series x?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5