Piniaty na komunię co to jest?

Pinaty są coraz częściej używane podczas uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w Polsce. Wywołały one jednak kontrowersje, ponieważ wiele osób uważa, że są one formą rozrywki, która nie jest neutralna religijnie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, czym są pinaty i jak możesz je wykorzystać na następnym przyjęciu swojego dziecka!

Co to jest pinata?

Pinata to kolorowy pojemnik ze słodyczami lub innymi smakołykami, który wygląda jak zwierzę, postać lub przedmiot. Zawiesza się ją w powietrzu, a imprezowicze uderzają w nią kijem, aby ją rozbić i zdobyć łup.

W Ameryce Łacińskiej gra w rozbijanie pinaty jest znana od wieków. Gra się w nią na przyjęciach urodzinowych i podczas świąt Bożego Narodzenia.

Jest to gra, w której uczestnicy imprezy mają zawiązane oczy i próbują uderzyć kijem w pinatę, aby ją otworzyć i zdobyć łup.

Gra ma również symbolikę religijną, ponieważ oryginalne pinaty miały kształt gwiazdy z siedmioma punktami, które reprezentowały grzechy śmiertelne: zazdrość, łakomstwo, chciwość, pożądanie, lenistwo, gniew i pychę.

Gra ma na celu nauczenie ludzi, że mogą pokonać te złe nawyki dzięki wierze i cnocie. Zawartość pinaty reprezentuje bogactwo królestwa niebieskiego, które cnotliwi ludzie, którzy pokonają te grzechy, otrzymają po śmierci.

Jaki jest cel pinaty?

Pinata to pusta figura z papier-mache lub gliny, która często jest wypełniona słodyczami i małymi zabawkami. Na imprezach dzieci uderzają w nią patykiem, a przedmioty znajdujące się w środku pękają.

Pinata ma ciekawą historię. Uważa się, że powstała w Azji około 700 lat temu, gdzie Chińczycy tworzyli zwierzęta z papieru i ozdabiali je nasionami. Bili figurki kijami, aż nasiona się wysypały, a następnie palili pozostałości, aby przynieść szczęście w nowym roku.

Kiedy hiszpańscy misjonarze przybyli do Ameryki Północnej, używali pinaty, aby przyciągnąć konwertytów do swoich ceremonii. Jednak rdzenni mieszkańcy mieli już podobną tradycję.

Meksykańska wersja pinaty była zrobiona z glinianego naczynia zwanego „la olla” i na początku nie była ozdobiona. Później świętujący dodawali do niej papier, wstążki i brokaty, aby uczynić ją bardziej świąteczną. Tak powstała „Niedziela Pinaty”, obchodzona w pierwszą niedzielę po Środzie Popielcowej.

Jak rozbić pinatę?

Pinaty mają długą historię i były popularną częścią wielu różnych rodzajów uroczystości. Dziś są używane na całym świecie, zwłaszcza w Meksyku.

Pinata to ozdobny pojemnik wypełniony cukierkami i małymi zabawkami. Zazwyczaj jest zawieszona na sznurku.

W Meksyku gra w pinatę odbywa się na przyjęciach urodzinowych i podczas świąt Bożego Narodzenia. Dzieci na zmianę uderzają w pinatę kijem lub pałeczką, a kiedy pęknie, wypadają z niej smakołyki.

Dzieci biegają, żeby zebrać smakołyki. Gra jest zabawna i ekscytująca dla wszystkich.

Jeśli planujesz przyjęcie, pomyśl o tym, żeby dzieci zrobiły torby na smakołyki, w których zaniosą swoje nagrody do domu. Te proste, białe, papierowe worki na lunch można łatwo ozdobić i są one świetnym sposobem na nadanie gościom osobistego charakteru.

Jakie są różne rodzaje pinat?

Pinata to pojemnik wypełniony cukierkami, konfetti i/lub małymi prezentami. Zazwyczaj są używane na przyjęciach urodzinowych dla dzieci lub jako gra towarzyska.

Są dwa główne rodzaje pinat – te, które otwiera się za pomocą patyków i te, które otwiera się przez pociągnięcie sznurków. Chcesz wybrać odpowiedni typ pinaty do swojej imprezy.

Jeśli organizujesz imprezę dla małych dzieci, to dobrym wyborem będzie pinata ze sznurkiem do ciągnięcia. Pozwala ona każdemu uderzyć w pinatę i ma wiele sznurków do ciągnięcia, co oznacza, że więcej gości może wziąć w niej udział.

Innym rozwiązaniem jest pinata z opaską na oczach. Może być nieco trudniejsza do zlokalizowania przez dzieci, ale dzięki niej gra trwa dłużej i stanowi dodatkowy element zabawy.

Oceń artykuł: Piniaty na komunię co to jest?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5