Dlaczego zamarzają szyby w samochodzie od środka?

Dlaczego zamarzają szyby w samochodzie od środka?

Mimo że wiele rzeczy może powodować zamarzanie szyb samochodowych, jedną z najczęstszych jest nadmiar wilgoci. Ciepłe powietrze wydychane przez pasażerów, topniejący śnieg wnoszony do samochodu na butach lub ubraniach oraz dywaniki podłogowe przyczyniają się do tego problemu.

Aby zapobiec zamarzaniu szyb, spróbuj je lekko uchylić, aby pozwolić wilgoci na wydostanie się na zewnątrz. Dodatkowo co noc usuwaj mokre dywaniki i utrzymuj kabinę tak suchą, jak to tylko możliwe.

Wilgotność w powietrzu

Gdy ciepłe powietrze styka się z zimnymi powierzchniami, zawarta w nim wilgoć skrapla się, tworząc parę wodną (tzw. kondensacja). Zwykle dzieje się tak, gdy cieplejsze powietrze styka się z chłodniejszą powierzchnią, na przykład z szybą Twojego samochodu.

Gdy tak się dzieje, na powierzchni pozostają kropelki wody, które z punktu widzenia kierowcy wyglądają jak mgła. Kropelki te następnie zamarzają, zamieniając się w kryształki lodu, które mogą przykleić się do szyby przedniej.

Powód, dla którego woda w powietrzu zamarza, to fakt, że osiągnęła ona pewną temperaturę, w której nie może zatrzymać tyle wilgoci, co wcześniej. Jest to tak zwany punkt rosy i kiedy osiągnie ten punkt, woda w powietrzu musi zacząć się skraplać.

Jest kilka sposobów radzenia sobie z tym problemem, najprostszy to usunięcie wszelkich mokrych przedmiotów, które możesz przewozić w samochodzie lub zostawić otwarte drzwi na noc. Innym rozwiązaniem jest umieszczenie w samochodzie czegoś chłonnego, np. soli, ryżu lub żwirku dla kotów, co wyciągnie nadmiar wilgoci z powietrza.

Uszkodzone uszczelki

Dobre uszczelnienie okien może pomóc w utrzymaniu komfortowej temperatury w domu. Może również sprawić, że Twój dom będzie bardziej energooszczędny i pozwoli Ci zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.

Niedziałające uszczelki okienne mogą powodować kondensację, zaparowanie i pojawienie się kropel wody na szybach. Jest to oznaka, że do domu dostaje się powietrze z zewnątrz lub ucieka argon, który pomaga w izolacji okien.

Na szczęście większość producentów okien udziela na nie gwarancji na okres do 15 lat. Oznacza to, że jeśli w tym czasie uszczelka ulegnie uszkodzeniu, producent często wymieni dla Ciebie szybę zespoloną (IGU).

Zatkane rury

Jeśli Twój system kanalizacyjny przestał działać prawidłowo, najlepiej od razu skontaktować się z profesjonalnym hydraulikiem. Zatkana rura może spowodować spowolnienie odpływu z czasem, więc im szybciej uda Ci się rozwiązać ten problem, tym lepiej dla Ciebie.

Jeśli zauważysz, że Twój zlew kuchenny odpływa powoli, może to oznaczać zatkanie gdzieś w systemie hydraulicznym. Może to być zatkanie w rurach pod zlewem, w kanalizacji lub w innym miejscu w budynku.

Możesz też zauważyć dziwne odgłosy dochodzące z instalacji wodno-kanalizacyjnej. Dzieje się tak, ponieważ pęcherzyki powietrza w wodzie dudnią wewnątrz rur.

Niektóre zatory hydrauliczne są bardzo trudne do usunięcia. Do usuwania zatorów i czyszczenia rur kanalizacyjnych można użyć węża przewodowego lub świdra elektrycznego. Narzędzia te działają poprzez obracanie przewodu w rurze, usuwając osad ze ścianek rur i rozbijając zator.

Zimna temperatura

Kiedy powietrze jest zimne, para wodna wewnątrz pojazdu skrapla się na szybie i zamarza. Jest to szczególnie ważne, gdy parkujesz na noc lub przez dłuższy czas na mrozie.

Para wodna w Twoim samochodzie może pochodzić ze śniegu na Twoich butach lub ubraniu, a nawet z topniejącego śniegu wnoszonego do samochodu, gdy do niego wsiadasz. Słabo uszczelnione uszczelki drzwi również mogą wpuścić dodatkową ilość pary wodnej i doprowadzić do powstania szronu na wewnętrznej stronie przedniej szyby.

Najlepszym rozwiązaniem, aby uniknąć szronu na szybach, jest usunięcie nadmiaru wilgoci z powietrza w samochodzie. Pozostawienie jednego okna lekko otwartego podczas parkowania lub umieszczenie w samochodzie małej wanienki wypełnionej solą, ryżem lub żwirkiem dla kotów może pomóc.

Następny artykuł

Czym przeciąć oponę?

Oceń artykuł: Dlaczego zamarzają szyby w samochodzie od środka?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5