Luna Coin – co się dzieje?

Koneta LUNA była notowana na poziomie około jednego centa przez ostatni tydzień. Jest to szokujący spadek ceny monety, która w pewnym momencie była warta 100 dolarów.

Do niedawnego krachu LUNY przyczyniło się wiele czynników. Wśród nich są pary UST/Luna, które zostały zdegenerowane.

Czym jest LUNA?

Rynek kryptowalut jest bardzo zmienny, a brak regulacji oznacza, że może być ryzykowny. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzić badania przed zainwestowaniem w jakąkolwiek walutę cyfrową.

UST był algorytmicznym stablecoinem, który polegał na kodzie i siostrzanym tokenie, LUNA, aby utrzymać wartość 1 USD. Jednakże, gdy waluty cyfrowe straciły na wartości, inwestorzy zaczęli uciekać z UST, co doprowadziło do załamania.

Spowodowało to, że UST stracił swój peg, i szacuje się, że ponad 60 miliardów dolarów zostało utraconych w tym procesie. Krach UST wpłynął również na jego siostrzany token, Luna, który mocno stracił na cenie.

Po krachu UST/Luny założyciel Do Kwon ogłosił, że odbuduje sieć Terra przy użyciu nowego blockchaina o nazwie Terra 2.0. Ta nowa sieć będzie całkowicie niepowiązana z UST i LUNC.

Czym jest UST?

UST (terraUSD) to algorytmiczny stablecoin opracowany przez singapurską firmę Terraform Labs. Został zaprojektowany, aby pełnić funkcję stablecoinów takich jak tether i Dai, które śledzą cenę dolara, ale bez rezerwy opartej na dolarze.

W zamian za to UST używa mechanizmu zwanego mint-and-burn do stabilizacji ceny jednego dolara, zasadniczo spalając siostrzany token znany jako LUNA. System robi to poprzez spalanie pewnego procentu zasobów LUNA, a następnie wybijanie kolejnych żetonów UST, rozcieńczając istniejącą pulę UST i powodując nieznaczny spadek cen.

Protokół bije również UST, gdy jego cena jest niska, a następnie spala pozostałe LUNA, starając się uczynić je rzadszymi i bardziej wartościowymi. Ta interakcja, znana jako seigniorage, jest wykorzystywana do zwiększania liczby transakcji, ułatwiania adopcji i tworzenia wartości dla społeczności.

Ale ta ostatnia część równania nie wystarczyła, aby uratować UST przed de-pegiem, który pogrążył go w najniższym punkcie w historii. Na szczęście założyciele Terry podjęli już niezbędne kroki, aby odzyskać część utraconej wartości.

Czym jest Terra?

Terra to bezzezwoleniowa, zdecentralizowana i programowalna sieć płatności, która eliminuje pośredników i oferuje tanie transakcje dla sprzedawców internetowych i ich klientów. Jest to również otwarta infrastruktura, która umożliwia programistom tworzenie dApps dla tej platformy.

Sieć Terra wykorzystuje grupę walidatorów do przetwarzania transakcji w sieci. Ci walidatorzy są klasyfikowani na zasadzie DPoS, co oznacza, że liczba głosów, które zdobywają, zależy od całkowitej ilości monet, które wnoszą (lub delegują) do sieci.

Tokeny wnoszące wkłady są wykorzystywane do uiszczania opłat transakcyjnych w protokole Terra, a także pomagają absorbować wahania popytu na stablecoiny wybijane na blockchainie. Dlatego LUNA stała się jednym z najpopularniejszych stablecoinów na rynku – działa jako klucz do stabilizacji popytu i utrzymania ceny sieci Terra.

Terra jest w trakcie regeneracji po tym, jak jej stablecoin, UST, rozbił się 11 maja. Jej społeczność uchwaliła plan, który doprowadził do stworzenia nowego blockchaina, aby chronić „najsilniejsze ekosystemy deweloperskie w kryptowalutach” i spalić tokeny UST.

Jaki jest plan Terry dla LUNA?

Plan Terry dla LUNA to uruchomienie nowego blockchaina i tokena. Nowa platforma ma wskrzesić ekosystem i zachować jego społeczność.

Na początku tego tygodnia założyciel Terra, Do Kwon, podzielił się swoim planem wskrzeszenia ekosystemu Terra po tym, jak stablecoin UST i kryptowaluta LUNA upadły w maju. Obecnie w obiegu są jeszcze miliardy stablecoinów UST, ale oszałamiające rozcieńczenie spowodowało, że ich wartość spadła niemal do zera.

Aby zrekompensować posiadaczom UST i LUNA, Kwon proponuje zrzucenie łącznie 1 miliarda tokenów. Te tokeny zostaną rozdzielone pomiędzy posiadaczy UST i LUNA, którzy nie sprzedali swoich starych tokenów lub stablecoinów UST podczas upadku ekosystemu.

Oprócz zrzutu tokenów, plan Kwon’a zakłada również hard forking istniejącego blockchaina i ponowne wydanie inwestorom tokenów LUNA w oparciu o migawkę zrobioną zanim spirala śmierci wykrwawiła rynki UST i LUNA, skutecznie powodując niemożliwe do odzyskania straty dla inwestorów.