Na co jest chory Bruce Willis?

Willis w tajemnicy zajmuje się swoim zdrowiem, ale ostatnio podzielił się rodzinnymi zdjęciami, które dowodzą, że nadal jest niesamowicie szczęśliwy. Na zdjęciach jest jego córka Rumer, żona Emma Heming-Willis i była żona Demi Moore.

Willis ma zdiagnozowaną afazję, która wpływa na zdolność mówienia i rozumienia języka, a jego rodzina dzieli się diagnozą w mediach społecznościowych, aby zwrócić uwagę na to mało znane zaburzenie.

Afazja

Na co choruje Bruce Willis?

Aktor „Szklanej Pułapki” i „Pulp Fiction” robi sobie przerwę w graniu z powodu afazji. Jego rodzina poinformowała w środę, że jest on „coraz bardziej niezdolny do wykonywania swoich obowiązków i będzie tymczasowo odsuwał się od światła reflektorów.”

Afazja, zaburzenie językowe spowodowane uszkodzeniem mózgu, dotyka ludzi w każdym wieku. Zazwyczaj występuje po udarze, urazie głowy lub ranie postrzałowej.

Może również rozwijać się powoli, często z powodu guzów mózgu lub innych schorzeń neurologicznych. Lekarze szukają wzorców, które sugerują afazję.

Objawy afazji to problemy ze zrozumieniem tego, co mówią inni, a czasem trudności z powtarzaniem. Ten typ afazji nazywany jest afazją Wernickego.

Afazja może być oznaką innych problemów medycznych, takich jak udar, guz mózgu, choroba Alzheimera i inne choroby neurodegeneracyjne. Ważne jest, aby uzyskać diagnozę, zwłaszcza jeśli niezdolność do porozumiewania się pogarsza się lub powoduje problemy zagrażające życiu.

Udar

U 67-letniego aktora zdiagnozowano ostatnio afazję, która zmusiła go do wycofania się z aktorstwa. Wiadomość ta zszokowała jego fanów i skłoniła wiele osób z branży filmowej do zaoferowania wsparcia.

Udar to poważny przypadek medyczny, który zdarza się, gdy dopływ krwi do części mózgu zostaje odcięty. Powoduje to śmierć komórek mózgowych w ciągu kilku minut.

Są dwa główne rodzaje udarów: niedokrwienny (górny) i krwotoczny (dolny). Udar niedokrwienny jest spowodowany zablokowaniem tętnicy w mózgu.

Udar krwotoczny jest spowodowany pęknięciem lub przeciekaniem naczynia krwionośnego w mózgu. Może on uszkodzić tkanki mózgowe i wywołać szereg objawów, takich jak osłabienie po jednej stronie ciała lub utrata wzroku.

Jeśli masz którykolwiek z poniższych objawów, zadzwoń pod numer trzy zero (000). Możesz też poprosić lekarza o wykonanie badania. Skany te mogą pomóc Tobie i Twojemu lekarzowi w ustaleniu, czy masz udar.

Zwyrodnienie czołowo-skroniowe (FTD)

W oświadczeniu zamieszczonym w Association for Frontotemporal Degeneration rodzina Willisa (żona Emma Heming, była żona Demi Moore oraz pięć córek Rumer, Scout, Tallulah, Evelyn i Mabel) ujawniła, że u 67-letniego aktora zdiagnozowano demencję czołowo-skroniową. FTD, znana wcześniej jako choroba Picka, dotyka regionów mózgu, które kontrolują osobowość, język i zachowanie.

Osoby z FTD mają problemy w płatach czołowych i skroniowych, regionach związanych z pamięcią, osądem, zachowaniem społecznym i inteligencją emocjonalną. Mogą mieć zmiany w osobowości lub zachowywać się w sposób niegrzeczny lub nieodpowiedni.

Przyczyna FTD nie została poznana, ale uważa się, że głównym winowajcą są mutacje lub zmiany w niektórych genach. Często zaangażowany jest gen tau, który jest odpowiedzialny za gromadzenie się nieprawidłowych białek wewnątrz komórek nerwowych.

Jeden rodzaj FTD, zwany behawioralną odmianą demencji czołowo-skroniowej (bvFTD), wiąże się z wyraźnymi zmianami osobowości, zachowania i oceny sytuacji. Objawy bvFTD często występują u osób w wieku 50 i 60 lat, ale mogą pojawić się także u młodych dorosłych, a nawet dzieci.

Choroba Alzheimera

W 2022 roku u aktora Bruce’a Willisa zdiagnozowano afazję – trudności z mówieniem. Obecnie wiadomo, że choroba ta rozwinęła się w demencję czołowo-skroniową, o czym jego rodzina poinformowała w zeszłym tygodniu.

Choroba Alzheimera jest spowodowana nieprawidłowym gromadzeniem się białek w komórkach mózgowych i wokół nich, co powoduje, że nie działają one prawidłowo. Powoduje to szereg procesów, w tym odkładanie się blaszek amyloidowych, sploty neurofibrylarne i śmierć neuronów.

Wczesne objawy choroby to utrata pamięci, np. zapominanie ostatnich wydarzeń lub rozmów. W miarę postępu choroby może ona wpływać na zdolność osoby do jasnego myślenia lub wykonywania codziennych czynności, takich jak robienie zakupów czy gotowanie.

Nie ma lekarstwa na chorobę Alzheimera, ale dostępnych jest wiele leków, które pomagają poprawić lub spowolnić objawy. Objawy można również kontrolować poprzez zmianę stylu życia, np. regularne ćwiczenia i zdrową dietę. Inne czynniki zwiększające ryzyko rozwoju choroby to spożywanie alkoholu, złe wzorce snu i wysokie ciśnienie krwi.

Oceń artykuł: Na co jest chory Bruce Willis?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5