Atak padaczki co robić?

Większość napadów trwa kilka minut i mija bez trwałych skutków ubocznych.

Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy osoba może potrzebować pomocy i warto wiedzieć, jak to zrobić.

Najlepszym sposobem radzenia sobie z napadem padaczkowym jest zachowanie spokoju i ochrona osoby, która ma napad, przed uszkodzeniem. Obejmuje to odsunięcie jej od niebezpiecznych sytuacji, takich jak ruch uliczny, krawędź peronu pociągu lub metra, wysokie miejsca i ostre przedmioty.

1. Zachowaj spokój

Jeśli ktoś, kogo znasz, ma atak padaczki, ważne jest, żeby zachować spokój. Większość napadów jest samoograniczająca się i ustępuje samoistnie.

Nie jest też dobrym pomysłem panikować i próbować zmusić osobę do przerwania napadu, co może spowodować zranienie się lub pogorszenie stanu.

Zamiast tego pomóż jej znaleźć bezpieczne miejsce do położenia się i podłóż coś miękkiego pod głowę. Rozluźnij ubranie, które mogłoby zablokować drogi oddechowe, np. krawat czy okulary.

Zapisz, kiedy zaczął się napad i jak długo trwał. Może to być ważna informacja przy wzywaniu pomocy.

Możesz także znaleźć wsparcie w grupach oferujących porady i strategie radzenia sobie. Może to znacznie ułatwić radzenie sobie z uczuciami i poprawić jakość życia.

2. Odsuń się od osoby

Podczas ataku padaczkowego osoba traci przytomność i może się miotać. Może też czuć się bardzo zdezorientowana, senna lub zmęczona.

Czasami osoba może być w stanie stwierdzić, że ktoś, kogo zna, będzie miał napad. Osoba ta może wyglądać inaczej lub jej źrenice mogą zmienić rozmiar.

Jeśli tak się stanie, ważne jest, aby odsunąć się od osoby, która ma atak. Może to zapobiec obrażeniom.

Ważne jest, aby podczas napadu trzymać osobę na boku, aby ślina lub wymiociny nie dostały się do jej tchawicy. Jest to szczególnie pomocne, gdy osoba jest w wannie lub w wodzie.

Pamiętaj, że większość napadów nie trwa dłużej niż 5 minut. Jeśli jednak tak się stanie, koniecznie wezwij pomoc.

3. Ułóż osobę w pozycji do odpoczynku

W przypadku osób nieprzytomnych i oddychających normalnie, ułożenie ich w pozycji do odpoczynku jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić. Dzięki temu drogi oddechowe będą drożne, a wymiociny lub płyny nie spowodują zadławienia.

Po ustaniu wstrząsów delikatnie przewróć osobę tak, aby jej broda była lekko odchylona do tyłu, a ona sama leżała na boku. Zapobiegnie to przedostawaniu się jakichkolwiek substancji do przełyku (przewodu pokarmowego), które mogłyby zostać połknięte i dostać się do płuc.

Powinieneś także ułożyć osobę w pozycji do odpoczynku, jeśli zemdleje lub nie będzie reagować. Pomaga to w utrzymaniu drożności dróg oddechowych do czasu przybycia pomocy.

4. Wezwij pomoc

Kiedy ktoś ma atak, może go nie pamiętać i często czuje się senny lub zdezorientowany przez jakiś czas.

Jeśli uważasz, że osoba ma atak padaczki, natychmiast wezwij pomoc. Po rozpoczęciu ataku nie można go zatrzymać, dlatego ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa i uzyskanie pomocy medycznej.

W większości przypadków osoba odzyskuje przytomność po ataku, a jej oddech wraca do normy.

Możesz jednak wezwać pomoc, jeśli osoba ma problemy z oddychaniem po napadzie, jeśli trwa on dłużej niż pięć minut lub nie ustępuje szybko. Następnie powiedz osobie, co się stało i pozostań z nią do czasu, aż się obudzi i odzyska świadomość.

Poprzedni artykuł

Badanie lh co to jest?

Następny artykuł

Badanie ast – co to jest?

Oceń artykuł: Atak padaczki co robić?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5