Badanie ast – co to jest?

Badanie AST jest częścią badania morfologicznego krwi, które sprawdza problemy z wątrobą i inne kwestie zdrowotne. Może pomóc znaleźć źródło objawów takich jak żółtaczka, obrzęk, niewyjaśniona utrata wagi, swędzenie i nudności.

Stężenie AST może wzrosnąć, kiedy komórki wątroby są uszkodzone. Wzrost ten często wskazuje na zapalenie wątroby lub marskość wątroby, ale może również odzwierciedlać uszkodzenie komórek w innych częściach ciała.

Co to jest Ast?

Aminotransferaza asparaginianowa (AST) jest enzymem wytwarzanym przez wątrobę. Jednak inne organy, takie jak serce, nerki, mózg i mięśnie, również wytwarzają mniejsze ilości tego enzymu.

Normalnie poziom AST we krwi jest niski. Jednak jeśli twoja wątroba jest uszkodzona, będzie uwalniać więcej AST do krwiobiegu i podniesie poziom.

Wysoki poziom AST jest zwykle oznaką uszkodzenia wątroby, ale może też oznaczać, że inna część twojego ciała została uszkodzona. Lekarze często stosują AST wraz z badaniami innych enzymów wątrobowych, zwanymi panelem wątrobowym.

W zależności od wyników poszczególnych badań, lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak USG wątroby lub MRI, aby zdiagnozować przyczynę podwyższonego poziomu AST. Może być również konieczne przeprowadzenie innych badań, takich jak historia choroby i badanie fizykalne.

Jak mierzy się poziom AST?

Badanie krwi zwane badaniem aminotransferazy asparaginianowej (AST) mierzy ilość enzymu AST, znanego również jako surowicza transaminaza glutaminowo-oksalooctowa (SGOT), we krwi. Dzięki temu lekarz może sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia wątroby lub innych komórek.

Stężenie AST wzrasta, kiedy komórki wątroby ulegają uszkodzeniu. Może być również podwyższony w przypadku uszkodzenia innych części ciała, takich jak serce, nerki, mózg lub mięśnie.

Twój lekarz może zlecić badanie AST jako część grupy badań czynności wątroby, zwanych panelem wątrobowym. Często jest ono wykonywane razem z badaniem aminotransferazy alaninowej (ALT), innego enzymu wątrobowego.

Poziom AST jest zwykle podawany w jednostkach na litr (U/L) lub jednostkach międzynarodowych na litr (IU/L). Liczba ta może się nieznacznie różnić w zależności od laboratorium. Ważne jest jednak, aby znać swój zakres AST, co pozwoli Ci porozmawiać z lekarzem o znaczeniu Twoich wyników.

Co to jest stosunek Ast do ALT?

Stosunek Ast do ALT jest miarą poziomu AST i ALT w Twojej krwi. Jest on zwykle mierzony w ramach badania czynności wątroby. Może być również wykonywany w gabinecie lekarskim lub w laboratorium.

Jest używany do oceny stanu zdrowia wątroby i może odzwierciedlać nagromadzenie tłuszczu w wątrobie. Może to być czynnik ryzyka zespołu metabolicznego i GDM.

Co więcej, wysoki stosunek AST/ALT jest związany z chorobami wątroby. Na przykład, jest on powszechny w alkoholowym zapaleniu wątroby, niealkoholowym stłuszczeniu wątroby, przewlekłym wirusowym zapaleniu wątroby i marskości wątroby.

Stosunek AST/ALT jest również związany z rozwojem GDM i może być przydatny jako marker do wczesnego diagnozowania i leczenia tego stanu. Jednakże badania mające na celu zbadanie tego związku są nieliczne.

Czym jest test przesiewowy AST?

Test przesiewowy AST jest badaniem krwi, które mierzy poziom enzymu wątrobowego zwanego aminotransferazą asparaginianową (AST). Wysoki poziom AST może wskazywać na problem w wątrobie lub w innym miejscu w organizmie.

AST jest jedną z wielu substancji i enzymów, które pomagają wątrobie przekształcać jedzenie w energię. W normalnych warunkach poziom AST we krwi jest niski. Jednak w przypadku uszkodzenia pewnego organu lub tkanki do krwiobiegu uwalniana jest większa ilość AST.

W przypadku wątroby wyższy poziom AST może być oznaką zapalenia wątroby. Wysoki poziom AST zazwyczaj wraca do normy w ciągu około 1 do 2 miesięcy, a w wyjątkowych przypadkach w ciągu 3 do 6 miesięcy.

Pracownik służby zdrowia pobiera próbkę krwi z żyły w twoim ramieniu lub dłoni. Ryzyko związane z tą procedurą jest minimalne, ale w miejscu wkłucia igły mogą pojawić się siniaki i ból.

Poprzedni artykuł

Atak padaczki co robić?

Następny artykuł

Co brać na bolący migdał?

Oceń artykuł: Badanie ast – co to jest?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5