Co gorsze rektoskopia czy kolonoskopia?

Rak jelita grubego jest drugim co do częstości występowania typem raka u mężczyzn i kobiet. Powodują go polipy, które rozwijają się w wewnętrznej wyściółce jelita grubego.

Kolonoskopia to badanie, które polega na obejrzeniu wnętrza jelita grubego i odbytnicy w poszukiwaniu jakichkolwiek oznak nieprawidłowości. Może pomóc w wykryciu raka jelita grubego i innych chorób, takich jak zapalenie jelita grubego i choroby zapalne jelit. Jest to szybki i bezbolesny zabieg.

Proktoskopia

Jeśli masz problemy z jelitami, takie jak zaparcia, być może będziesz musiał poddać się rektoskopii (patrz poniżej). Lekarze używają tego badania, aby obejrzeć odbytnicę i dolną część jelita grubego.

Twój lekarz wprowadzi małą, nasmarowaną rurkę do odbytu i przesunie ją przez odbytnicę i dolną część jelita grubego. Przez rurkę pompowane jest powietrze, aby ułatwić wgląd do wnętrza jelita grubego.

Możesz odczuwać ucisk i skurcze w dolnej części brzucha, ale nie powinny być one bolesne. Jeśli odczuwasz ból, poinformuj o tym lekarza, aby mógł on przepisać ci lek, który go uśmierzy.

Jeśli masz polipy, lekarze mogą je usunąć podczas kolonoskopii. Procedura ta może być również wykorzystana do sprawdzenia, czy nie masz raka jelita grubego lub innych nieprawidłowości. Jest to szybkie i łatwe badanie, które może uratować Ci życie. Jest praktycznie bezbolesne i wymaga monitorowanego znieczulenia. Pamiętaj jednak, by przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przygotowania jelita przed i po zabiegu.

Sigmoidoskopia

Giętka sigmoidoskopia jest stosowana, gdy lekarze muszą sprawdzić, czy w odbytnicy lub esicy nie ma żadnych nieprawidłowości. Lekarz umieszcza tę rurkę w odbycie (pierścień tkanki łączący odbyt z dolną częścią okrężnicy) i delikatnie przesuwa ją w górę przez odbyt. Następnie może obejrzeć dolną część okrężnicy za pomocą kamery umieszczonej w rurce lub monitora wideo.

Może usunąć polipy lub pobrać małe próbki tkanki do badania. Może to pomóc lekarzom w diagnozowaniu i leczeniu niektórych chorób jelit, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Badanie to jest często wykonywane jako część trwającego leczenia nieswoistych zapaleń jelit, a w niektórych przypadkach jest także stosowane jako badanie przesiewowe. Nie jest to jednak tak dobre narzędzie do wykrywania raka jak pełna kolonoskopia.

Kolonoskopia

Kolonoskopia jest badaniem medycznym, które wykorzystuje kamerę do oglądania okrężnicy i odbytnicy. Służy do wykrywania raka i innych nieprawidłowych zmian w jelicie. Pomaga również lekarzom w diagnozowaniu chorób zapalnych jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego), które zwiększają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.

Choć niektórzy ludzie wahają się przed wykonaniem kolonoskopii, jest ona ważną częścią opieki profilaktycznej. Badanie może pomóc w wykryciu raka jelita grubego we wczesnym stadium i innych problemów, takich jak polipy, które nieleczone mogą prowadzić do stanu zagrażającego życiu.

Jest to bezbolesny, inwazyjny zabieg, który należy wykonywać regularnie, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Lekarz wprowadzi do odbytnicy giętką rurkę zwaną kolonoskopem, która jest najwęższym odcinkiem jelita grubego.

Po kolonoskopii możesz czuć się wzdęty lub mieć gazy przez kilka godzin, ponieważ podczas badania do jelita grubego wstrzykiwane jest powietrze. To uczucie ustąpi po wypuszczeniu powietrza z jelit. Jeśli zauważysz krwawienie z odbytu lub jeśli w pierwszym wypróżnieniu po badaniu pojawi się krew, porozmawiaj z lekarzem.

Przygotowanie

Podczas tego badania lekarze używają specjalnego urządzenia zwanego proktoskopem do zbadania odbytu i odbytnicy (otworu odbytu). Światło i soczewka proktoskopu mogą pomóc w wykryciu krwawienia lub innych problemów z odbytem.

Ważne jest, aby przed badaniem dokładnie opróżnić odbyt. W tym celu można zastosować różne metody, takie jak lewatywa lub inne środki przeczyszczające.

Twój lekarz udzieli Ci instrukcji dotyczących przygotowania. Obejmują one niejedzenie stałych pokarmów w dniu badania i stosowanie diety opartej wyłącznie na płynach.

W dniu poprzedzającym badanie i w dniu badania wypijesz również płyn przygotowujący jelita. Pomoże to oczyścić jelita z cząstek jedzenia i zanieczyszczeń, tak aby można je było zobaczyć podczas kolonoskopii.

Podczas przygotowania pij dużo wody lub innych czystych płynów, takich jak herbata i kawa bez mleka lub śmietanki. Unikaj czerwonych lub fioletowych płynów, deserów żelatynowych i napojów gazowanych.

Poprzedni artykuł

Badanie ige co to jest?

Następny artykuł

Czym zastąpić suchy szampon?

Oceń artykuł: Co gorsze rektoskopia czy kolonoskopia?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5