Co ile cytologia po 40?

W ostatnim badaniu analizowano częstość występowania choroby cytologicznej w pierwszym wymazie po 40. roku życia w grupie kobiet z negatywną historią wymazów. Wnioski: Autorzy podzielili kobiety na trzy grupy na podstawie historii wymazów. Grupa „pozytywna” miała co najmniej jeden przypadek nieprawidłowego wymazu, natomiast grupa „negatywna” miała co najmniej jeden przypadek negatywnego wymazu.

Jak często powinnam robić wymaz?

Wymaz Pap, czyli badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy, jest jednym z najważniejszych badań zdrowotnych wykonywanych u kobiet. Jest to również najlepszy sposób na wykrycie zmian w komórkach szyjki macicy, które mogą później przekształcić się w raka.

Większość lekarzy zaleca wykonywanie wymazu co trzy lata. Jednak w zależności od wieku i czynników ryzyka, możesz nie musieć go wykonywać przez dłuższy czas.

Mazurek jest prostym badaniem krwi. Fleboterapeuta, czyli osoba specjalnie przeszkolona do pobierania krwi, pobierze ją poprzez wprowadzenie małej igły do żyły w ramieniu.

Twoja krew zostanie następnie obejrzana pod mikroskopem. Wynik wskaże liczbę i kształt czerwonych krwinek, białych krwinek i płytek krwi.

Rozmaz krwi nie daje diagnozy, ale może uzupełnić informacje, które lekarz wykorzystuje do postawienia diagnozy. Dzięki niemu możesz dowiedzieć się, czy masz anemię, infekcję krwi lub chorobę związaną z komórkami krwi.

Co powinnam zrobić, jeśli mój rozmaz jest nieprawidłowy?

Jeśli otrzymasz nieprawidłowy wynik testu Pap, powinnaś zbadać swoją szyjkę macicy przez lekarza. Nazywa się to kolposkopią i pozwala na wczesne wykrycie raka szyjki macicy, zanim się rozwinie.

Najczęstszym powodem, dla którego Twój wymaz jest nieprawidłowy, są zmiany w komórkach spowodowane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). HPV jest najczęstszą infekcją przenoszoną drogą płciową i jest związany z rakiem szyjki macicy.

Możesz mieć również inne dolegliwości, które powodują zmiany w komórkach szyjki macicy, takie jak infekcje drożdżowe lub bakteryjna waginoza. Te choroby są nieszkodliwe, ale powinnaś je leczyć, jeśli są obecne.

Twój lekarz porozmawia z Tobą o wynikach testu Pap, o tym, co je spowodowało i czy potrzebne są dalsze badania lub leczenie. Będzie to zależało od Twojego wieku, wyników dodatkowych badań diagnostycznych i czasu, w którym wymaz był nieprawidłowy.

Skąd mam wiedzieć, że mój wymaz jest prawidłowy?

Test Pap to badanie, które sprawdza zmiany w komórkach szyjki macicy. Zmiany te mogą później przekształcić się w raka.

Po pobraniu próbki komórek lekarz ogląda je pod mikroskopem. Specjalista zwany patologiem bada próbki w poszukiwaniu nieprawidłowych komórek, które mogłyby wskazywać na raka lub zakażenie wirusem HPV.

Jeśli nie wykryto żadnych zmian, wynik badania jest negatywny. Jest to dobra wiadomość, ponieważ oznacza, że nie będziesz potrzebowała więcej wymazów do czasu, gdy nadejdzie termin kolejnego.

Możesz jednak mieć pewne nieprawidłowe komórki, które nie są związane z rakiem. Mogą one być spowodowane podrażnieniem, infekcją (np. drożdżycą) lub zmianą hormonów podczas ciąży lub menopauzy.

Co powinnam zrobić, jeśli mój wymaz jest pozytywny?

Test Pap, czyli badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy, jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego zdrowia. Identyfikuje on nieprawidłowe komórki (zwane stanami przedrakowymi), zanim będą miały szansę stać się rakiem.

Testy Pap polegają na pobraniu próbek komórek z Twojej szyjki macicy i wysłaniu ich do laboratorium w celu przeprowadzenia badań. W ten sposób można wykryć HPV, powszechną infekcję przenoszoną drogą płciową, która zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Jeśli wyniki testu Pap są niejasne, oznacza to, że lekarz nie jest w stanie stwierdzić na pewno, co jest nie tak z twoją szyjką macicy. Może to być spowodowane zmianami w szyjce macicy, ciążą, menopauzą lub infekcją.

Jeśli masz niejasny wynik testu Pap, lekarz porozmawia z Tobą o tym, co powinnaś zrobić dalej. Może to być więcej badań, monitorowanie lub leczenie.

Oceń artykuł: Co ile cytologia po 40?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5