Co oznacza kaszel od serca?

Możesz myśleć, że kaszel jest wynikiem przeziębienia lub infekcji, ale może on być również spowodowany chorobami serca. W rzeczywistości kaszel sercowy może być oznaką poważnej choroby serca zwanej zastoinową niewydolnością serca (CHF).

Objawy związane z sercem to uporczywy kaszel, podczas którego wydziela się flegma i świszczący oddech (gwizdanie w płucach lub utrudnione oddychanie). Objawy te może powodować nagromadzenie płynu w płucach.

Przyczyny

Kaszel jest normalnym odruchem, który pomaga chronić organizm przed czynnikami drażniącymi, takimi jak zarazki, śluz i kurz. Jeśli jednak kaszel nie ustępuje lub towarzyszą mu inne objawy, może to być oznaką poważniejszego problemu medycznego.

Najczęstszą przyczyną kaszlu sercowego jest niewydolność serca (CHF). W tym stanie serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi do organizmu. Prowadzi to do zatrzymania płynów w płucach, co może wywołać kaszel.

Nadto leki stosowane w leczeniu niewydolności serca mogą również powodować suchy kaszel. Należą do nich inhibitory ACE i beta-blokery.

Kaszel może wpływać na pracę serca na dwa sposoby – poprzez zmianę ciśnienia w płucach, zwanego ciśnieniem wewnątrzklatkowym, oraz poprzez wpływ na układ elektryczny serca. Może to prowadzić do zagrażającej życiu arytmii.

Symptomy

Jeśli masz niewydolność serca, kaszel może być oznaką gromadzenia się płynu w płucach. Suchy, uporczywy kaszel może być także efektem ubocznym niektórych leków stosowanych w leczeniu niewydolności serca. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli doświadczasz tego lub innych objawów niewydolności serca.

Twój lekarz przeprowadzi badanie fizyczne, aby pomóc ustalić przyczynę kaszlu. Jeśli masz inne problemy z płucami, takie jak zapalenie oskrzeli lub płuc, lekarz poszuka oznak infekcji, które mogą być winowajcą.

Niektóre stany, które mogą prowadzić do kaszlu to przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), bakteryjne, wirusowe i grzybicze zapalenie płuc oraz zapalenie osierdzia. Kaszel może się poprawić po ustąpieniu infekcji.

Diagnoza

Kaszel jest częstym objawem różnych chorób układu oddechowego, a nawet może być spowodowany niewydolnością serca. Serce jest główną pompą płuc i kiedy nie jest w stanie nadążyć, w płucach gromadzi się płyn, co może prowadzić do kaszlu, który może być bardziej wyraźny niż zwykle.

Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie kaszlu sercowego jest zapytanie lekarza o historię choroby. Lekarz może przeprowadzić badanie fizykalne lub zlecić badania diagnostyczne, takie jak zdjęcie rentgenowskie, elektrokardiogram (EKG), cewnikowanie serca lub nawet rezonans magnetyczny klatki piersiowej.

Najważniejsze, aby pamiętać, że kaszel jest oznaką osłabienia i powinien być leczony jak najszybciej. Właściwa diagnoza i leczenie mogą uratować Ci życie i zapobiec dalszym szkodom spowodowanym tą dolegliwością. Największym wyzwaniem jest dokładna ocena objawów i podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniej dla Ciebie metody leczenia. Zespół DispatchHealth ma wiedzę, doświadczenie i zasoby, aby pomóc Ci w wyborze opcji opieki zdrowotnej.

Leczenie

Kaszel może być oznaką problemów z sercem. Może być oznaką zastoinowej niewydolności serca lub może oznaczać, że przyjmujesz leki, które mają skutki uboczne.

Kaszel może być także objawem zatorowości płucnej, czyli skrzepu krwi, który przemieszcza się do płuc. Może to powodować duszności, ból w klatce piersiowej i kaszel z krwawymi pasmami w plwocinie.

Twój lekarz może zdiagnozować ten stan, analizując historię choroby i objawy. Może także wykonać badania, takie jak badanie krwi, zdjęcie rentgenowskie, EKG, test wysiłkowy lub rezonans magnetyczny serca.

Leczenie zależy od przyczyny i może obejmować leki, tlenoterapię i operację. Może również obejmować zmianę stylu życia i dietę, która pomaga kontrolować wysokie ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Kaszel mogą wywoływać także inne choroby, takie jak zapalenie płuc, astma i choroby opłucnej, do których zalicza się zapalenie osierdzia, rozedmę płuc i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Wczesne wykrycie i leczenie tych chorób może zapobiec poważnym problemom zdrowotnym.

Poprzedni artykuł

Solcoseryl żel gdzie kupić?

Następny artykuł

Badanie ige co to jest?

Oceń artykuł: Co oznacza kaszel od serca?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5