Co oznacza neo w medycynie?

Neo to nowoczesne imię, które pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „nowy”. To współczesne imię jest idealne dla nowego chłopca.

W filmie Matrix, neo jest używane jako przedrostek oznaczający „nowy”. Imię to jest najbardziej znane z bohatera filmu, Neo, który jest bohaterem i agentem zmian.

Neoplazja

Neoplazja to stan, w którym rośnie nieprawidłowa masa komórek. Może być łagodna (nienowotworowa) lub złośliwa (nowotworowa). Łagodne guzy nie są poważne, ale mogą powodować ból lub komplikacje medyczne, jeśli staną się wystarczająco duże, by uciskać inne struktury w ciele.

W przeciwieństwie do nich, guzy nowotworowe mogą rosnąć szybko i atakować inne obszary ciała. Nazywane są „rakiem”, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że rozprzestrzenią się (dadzą przerzuty) poza swoją pierwotną lokalizację.

W przeciwieństwie do guzów łagodnych, guzy złośliwe są zazwyczaj poważne i wymagają operacji, aby je usunąć. Mogą również nawracać, jeśli nie zostaną usunięte.

Z powodu ciężkości i zakresu objawów związanych z nowotworami, ważne jest, aby uzyskać szybką diagnozę. Pomoże to Twojemu lekarzowi weterynarii zapewnić zwierzęciu najlepszą możliwą opiekę.

Neoplazja

Neoplazja to niekontrolowany wzrost komórek w Twoim ciele, który nie jest zgodny z normalnymi, fizjologicznymi zasadami. Te nieprawidłowe komórki mogą szybko rosnąć i dzielić się, tworząc masę tkanki zwaną guzem.

Neoplazmy są klasyfikowane jako łagodne (nienowotworowe) lub złośliwe (nowotworowe). Nowotwory łagodne rosną powoli, nie naruszają okolicznych tkanek i nie rozprzestrzeniają się na inne części ciała.

Nowotwory złośliwe, z drugiej strony, mogą rosnąć szybko i naruszać okoliczne tkanki i inne części ciała. Mogą też tworzyć raki wtórne, czyli guzy, które rozwijają się z komórek w tym samym obszarze, co pierwotny nowotwór.

Nowotwór można zdiagnozować za pomocą biopsji, czyli pobrania próbki tkanki w celu obejrzenia jej pod mikroskopem. Jest to bardziej inwazyjna procedura niż badanie krwi, ale pozwala uzyskać większą liczbę komórek, które można zbadać w laboratorium.

Neochirurgia

Neochirurgia to specjalność medycyny i chirurgii, która koncentruje się na chirurgicznym leczeniu zaburzeń układu nerwowego, obejmującego mózg i rdzeń kręgowy oraz nerwy obwodowe. Neurochirurdzy leczą różne schorzenia i choroby, w tym urazy głowy, guzy mózgu, deformacje kręgosłupa i inne schorzenia, które wpływają na nerwy i mięśnie w mózgu i kręgosłupie.

Wielu neurochirurgów specjalizuje się w określonych typach schorzeń, takich jak urazowe uszkodzenia mózgu i rdzenia kręgowego, nowotworowe i łagodne guzy oraz choroby naczyniowe, takie jak tętniaki i udary. Wykonują również zabiegi w celu leczenia przewlekłego bólu.

W ciągu ostatniego stulecia neurochirurgia rozwinęła się bardzo szybko w skali globalnej. Jednak rozwój ten nie był równomiernie rozłożony pomiędzy kraje rozwinięte i rozwijające się.

Oceń artykuł: Co oznacza neo w medycynie?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5