Dlaczego puchną powieki?

Opuchnięte powieki to częsta przypadłość, która może mieć różny stopień nasilenia, od niewielkiego do poważnego. Mogą być spowodowane alergią lub infekcją, które można łatwo wyleczyć.

Mogą być również objawem choroby Gravesa-Basedowa, autoimmunologicznego schorzenia oczu, które wymaga długotrwałego leczenia. Inne, poważniejsze schorzenia, które mogą powodować opuchliznę powiek, to zapalenie tkanki łącznej oczodołu i zakrzepica zatoki jamistej.

Przyczyny

Opuchlizna powiek może mieć wiele różnych przyczyn, od alergii i podrażnień po poważniejsze infekcje. Opuchliznę można często leczyć w domu, stosując proste środki samoobsługowe.

Jeśli podejrzewasz, że opuchnięta powieka jest oznaką infekcji, koniecznie od razu udaj się do lekarza. Infekcja bakteryjna lub wirusowa może powodować opuchliznę, zaczerwienienie, ból i inne objawy, takie jak swędzenie i łzawienie oczu.

Inne, mniej powszechne przyczyny opuchlizny oczu to zapalenie powiek, które jest spowodowane reakcją zapalną gruczołów olejowych w powiekach. Zapaleniu powiek możesz zapobiegać, zachowując odpowiednią higienę, np. często myjąc ręce i używając bezzapachowych kosmetyków.

Opuchlizna powiek może być także oznaką poważnych schorzeń, takich jak zapalenie tkanki łącznej oczodołu (infekcja wokół oka), choroba Gravesa-Basedowa (schorzenie autoimmunologiczne, które wpływa na tarczycę) lub zakrzep w żyle w mózgu, który może zablokować przepływ krwi do obszaru za oczami. Te rzadkie, ale potencjalnie poważne przyczyny obrzęku powiek wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Symptomy

Opuchlizna powiek puchnie, kiedy zapalna tkanka lub płyn (obrzęk) gromadzi się wokół tkanek łącznych w pobliżu gałki ocznej. Może to być bolesne, gorące, swędzące lub niewygodne i może wyglądać dziwnie.

Istnieje kilka przyczyn opuchniętych powiek, w tym alergie, styki, zablokowany gruczoł, uraz oka i zapalenie spojówek („różowe oko”). Leczenie zależy od przyczyny, ale zazwyczaj objawy ustępują w ciągu kilku dni.

Dzieci mogą mieć opuchnięte powieki również z powodu podrażnień spowodowanych ciągłym dotykaniem lub pocieraniem oczu. Mogą pocierać oczy z różnych powodów, ale szczególnie po dostaniu się do oczu substancji drażniącej, takiej jak trujący bluszcz lub detergenty.

Jeśli zimny okład, roztwór soli fizjologicznej, lek przeciwzapalny lub chłodny płyn do przemywania oczu nie przynoszą ulgi opuchniętym powiekom, czas udać się do lekarza. Lekarz może stwierdzić, czy opuchlizna powiek jest spowodowana chorobą podstawową i od razu rozpocząć leczenie.

Leczenie

Prawie każdy ma w pewnym momencie opuchnięte powieki, a jeśli masz ten problem regularnie, warto wiedzieć, co może wywołać opuchliznę i jak ją leczyć. Jeśli opuchlizna jest spowodowana alergią lub podrażnieniem, leczenie w domu może pomóc Ci przetrwać pierwszy lub dwa dni, ale jeśli objawy nie ustępują, warto udać się do lekarza.

Opuchnięte oczy mogą być także oznaką większego problemu zdrowotnego, takiego jak zapalenie tkanki łącznej oczodołu (infekcja, która dotyka kostnego obszaru gałki ocznej), choroba Gravesa (zaburzenie tarczycy, które powoduje opuchliznę oczu) lub opryszczka oczna. Te poważne schorzenia wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej i mogą wymagać podania antybiotyków.

Kilka domowych sposobów może być skutecznych w kontrolowaniu stanu zapalnego, który często prowadzi do opuchlizny powiek, w tym użycie chłodnego ręcznika, smarowanie sztucznymi łzami lub zastosowanie leków antyhistaminowych. Jeśli przyczyną opuchlizny jest stygmat lub gradówka (zablokowany gruczoł ropny), pomocne mogą być ciepłe okłady.

Prewencja

Choć opuchnięte powieki są najczęściej tylko uciążliwe, mogą być spowodowane różnymi stanami, które wymagają leczenia. Obejmują one infekcję bakteryjną lub ropień, które wymagają natychmiastowego leczenia, aby je usunąć.

Powszechną przyczyną opuchniętych powiek są alergie, które można leczyć, wykonując testy alergiczne i wybierając produkty wolne od alergenów. Używanie hipoalergicznych kosmetyków, takich jak bezzapachowe kosmetyki do makijażu, również pomaga zapobiegać wybuchom, które prowadzą do opuchnięcia oczu.

Inną przyczyną opuchlizny powiek jest zatrzymanie płynów, które dobrze reaguje na środki moczopędne (tabletki na wodę). Prawidłowe nawyki związane ze snem mogą pomóc w zapobieganiu temu schorzeniu, utrzymując oczy suche w nocy.

Inne objawy, które mogą prowadzić do opuchnięcia oczu, to czerwona, swędząca i wyboista powieka zwana zapaleniem brzegów powiek, które jest spowodowane chorobą skóry lub infekcją bakteryjną. Przyjmowanie leków antyhistaminowych może być pomocne w łagodzeniu swędzenia i bólu. Jeśli zapalenie powiek nie ustępuje po zastosowaniu antybiotyków lub innego leczenia, okulista może wykonać posiew, przykładając wacik do brzegu powieki, aby sprawdzić, czy nie rozwijają się bakterie.

Poprzedni artykuł

Dlaczego pękają kąciki ust?

Następny artykuł

Czy błędnik można wyleczyć?

Oceń artykuł: Dlaczego puchną powieki?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5