Dlaczego pękają kąciki ust?

Gdy żujemy, mówimy lub otwieramy usta, mięśnie naszej twarzy rozciągają skórę w miejscu, gdzie stykają się górna i dolna warga.

Gdy ślina zbiera się w tych kącikach, wysusza i pęka tamtejsza tkanka. To może stworzyć środowisko dla bakterii i drożdży, które normalnie żyją na skórze.

Przyczyny

Kąciki ust pękają, ponieważ skóra w nich rozciąga się, kiedy żujesz, mówisz lub otwierasz usta. Jest ona również podatna na rozciąganie, gdy jest narażona na działanie ekstremalnych warunków pogodowych, takich jak suche ogrzewanie w pomieszczeniach, ostry wiatr lub uszkodzenia słoneczne.

Przyczyną pękania kącików ust jest zazwyczaj suchość skóry w kącikach ust, ale może to być również spowodowane infekcją grzybiczą lub bakteryjną. Egzema, zakażenia drożdżakami, proteza zębowa lub smoczek mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na ten problem – mówi dr Amanda Doyle, dermatolog z Nowego Jorku.

Inne czynniki, które mogą prowadzić do tego stanu, to niedobór witamin, żelaza lub białka. Często można uniknąć tego problemu, stosując zbilansowaną dietę i przyjmując suplementy witaminy B12.

Leczenie

Kąciki ust są często źródłem podrażnień i pęknięć z powodu braku wilgoci w tym obszarze. Obszary te są również podatne na rozciąganie i rozdarcia, ponieważ stale się poruszają i zginają, kiedy mówisz, ziewasz lub żujesz.

W niektórych przypadkach przyczyną tych objawów może być infekcja bakteryjna lub grzybicza. Stan ten zazwyczaj nie jest poważny, ale może być nieprzyjemny i bolesny, jeśli nie jest leczony.

Leczenie zależy od przyczyny, ale zazwyczaj obejmuje antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze do leczenia infekcji. Ponadto na popękane rogi można nakładać maści lub balsamy do ust, aby je nawilżyć i zapobiec ich wysychaniu. Możesz także włączyć do swojej diety produkty bogate w witaminę B, aby pomóc skórze w gojeniu się i zwalczaniu infekcji.

Prewencja

Kąciki ust mogą pękać z wielu powodów, takich jak zimna pogoda, odwodnienie, niedobór witamin, infekcje bakteryjne lub drożdżowe. Kiedy to nastąpi, może być bolesne i swędzące, a także utrudniać jedzenie i picie.

Ważne jest, aby dowiedzieć się, co jest przyczyną tego stanu, zanim zaczniesz próbować go leczyć. Może to oznaczać konieczność przeprowadzenia testu na niedobór witamin lub omówienia z dentystą zmian w diecie i nawyków związanych z czyszczeniem.

Niezależnie od tego, co jest przyczyną pękniętych kącików ust, możesz zrobić kilka rzeczy, aby zapobiec ich ponownemu wystąpieniu. Na początek spróbuj zastosować gęsty balsam do ust, który ochroni je przed wysuszeniem.

Jeśli stan okolicy nie poprawi się w ciągu tygodnia lub jeśli wystąpią poważne objawy, takie jak pieczenie lub silny ból, udaj się do lekarza, aby to zbadać.

Alternatywnie, dyplomowany dermatolog może zasugerować miejscową maść z kortyzonem lub balsam okluzyjny, aby pomóc w zwalczaniu bólu i podrażnienia. Możesz też zastosować olej kokosowy, masło shea lub wazelinę, aby nawilżyć skórę i stworzyć barierę między wargami a śliną.

Skutki uboczne

Pasty wybielające do zębów stały się popularnym i skutecznym sposobem wybielania zębów. Zawierają wiele składników, w tym cząsteczki ścierające, które „zdrapują” przebarwienia.

Mają jednak również efekty uboczne, które mogą być szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej i struktury zęba. Cząsteczki ścierne mogą zniszczyć szkliwo, czyniąc je bardziej podatnym na przebarwienia i odsłaniając zębinę znajdującą się pod powierzchnią.

Może to prowadzić do przebarwień wewnętrznych, które powstają, gdy przebarwienia penetrują głębiej niż powierzchnia zęba i są bardziej trwałe. Może to również prowadzić do cofania się linii dziąseł i narażać wewnętrzny obszar zęba na działanie zarazków i bakterii, które mogą powodować infekcje.

Ponadto, nadużywanie wybielającej pasty do zębów może być szkodliwe dla szkliwa i tkanek miękkich w jamie ustnej. Może powodować podrażnienie dziąseł i zwiększać wrażliwość na gorące i zimne pokarmy i napoje.

Poprzedni artykuł

W czym moczyć bolącą stopę?

Następny artykuł

Dlaczego puchną powieki?

Oceń artykuł: Dlaczego pękają kąciki ust?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5