Gdzie jest zbiornik płynu hamulcowego?

Układ hamulcowy twojego samochodu opiera się na płynie hydraulicznym, który wspomaga ruch pedału hamulca. Płyn ten również smaruje i chroni elementy układu hamulcowego.

Płyn hamulcowy jest zwykle oparty na eterze glikolowym, ale może być też oparty na silikonie (DOT-5) lub oleju mineralnym (LHM). Sprawdź w instrukcji obsługi, jaki typ płynu hamulcowego jest Ci potrzebny.

To jest pod maską

Płynne działanie Twojego samochodu w Sewell zależy od płynu hydraulicznego, który smaruje układ hamulcowy i zapobiega korozji. Zazwyczaj płyn hamulcowy jest na bazie glikolu eterowego, ale może być też na bazie silikonu (DOT-5 lub DOT-7) lub oleju mineralnego (LHM).

Płyn hamulcowy możesz sprawdzić otwierając maskę samochodu i znajdując pompę hamulcową. Zwykle znajduje się ona po stronie kierowcy, w pobliżu ściany ogniowej, w małym, zakręconym pojemniku.

Gdy już ją znajdziesz, poszukaj z boku zbiornika linii oznaczonej jako „minimalna” i „maksymalna”. Jeśli poziom płynu jest zbliżony do minimalnego, czas na płukanie lub wymianę.

Ważne jest także sprawdzenie koloru płynu hamulcowego, zwłaszcza jeśli wygląda na ciemnobrązowy lub czarny. Oznacza to zanieczyszczenie wilgocią.

Jest w komorze silnika

Zbiornik płynu hamulcowego znajduje się w komorze silnika, zazwyczaj w tylnej części samochodu. Jeśli nie wiesz, gdzie się znajduje, sprawdź w instrukcji obsługi.

Niektóre samochody mają przezroczysty zbiorniczek, w którym można sprawdzić poziom płynu bez zdejmowania korka. Powinien on mieć minimalną i maksymalną linię napełnienia, więc napełnij go płynem hamulcowym do tych linii.

Płyn hamulcowy jest ważnym elementem hamulców Twojego samochodu. Kiedy naciskasz pedał hamulca, płyn hamulcowy zmusza tłoki hamulcowe do kontaktu z wirnikiem lub tarczą i spowalnia Twój samochód.

Brak płynu hamulcowego może całkowicie zniszczyć układ hamulcowy Twojego samochodu. W niektórych przypadkach zanieczyszczony płyn hamulcowy może nawet uszkodzić silnik. Dlatego tak ważna jest regularna wymiana płynu w Twoim samochodzie. Jeśli zauważysz, że płyn uległ degradacji lub masz problemy z hamulcami, zwróć się do profesjonalisty, który się tym zajmie.

To w pedale hamulca

Zbiornik płynu hamulcowego to zbiornik płynu hydraulicznego (zwanego też „płynem hamulcowym”), który utrzymuje płyn hamulcowy na odpowiednim poziomie. Ponadto smaruje on układ i pomaga zapobiegać korozji.

Nieszczelna membrana korka zbiornika może wpuścić do płynu hamulcowego wilgoć i powietrze, zanieczyszczając go i uszkadzając elementy układu hamulcowego Twojego samochodu. Wilgoć niszczy uszczelki, które wiążą płyn z przewodami hamulcowymi pojazdu, a powietrze może powodować powstawanie pęcherzyków powietrza, które zmniejszają ciśnienie w układzie hydraulicznym.

Możesz łatwo sprawdzić poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku płynu hamulcowego swojego pojazdu. Otwórz maskę samochodu i zajrzyj pod nią po stronie kierowcy.

Jest w zbiorniczku płynu hamulcowego

Układ hamulcowy Twojego pojazdu działa dzięki płynowi hydraulicznemu, który jest pompowany do pompy hamulcowej i rozprowadzany do każdego koła oddzielnymi przewodami hamulcowymi.

Gdy naciskasz pedał hamulca, do płynu doprowadzane jest ciśnienie hydrauliczne, które następnie przepycha się przez każdy przewód hamulcowy i trafia do zacisków hamulcowych lub cylindrów kół, wywierając siłę na klocki lub szczęki hamulcowe, które zatrzymują koła Twojego samochodu.

Wzmacniacz hamulców to metalowy pojemnik, który znajduje się za pompą hamulcową i jest podzielony na dwie komory za pomocą membrany, której jedna strona odpowietrza się do ciśnienia atmosferycznego, a druga jest zamknięta dla podciśnienia.

Gdy naciskasz pedał hamulca, podciśnienie w membranie wymusza wypchnięcie powietrza znajdującego się w komorze po stronie podciśnienia z drugiej komory w układzie wspomagania i skierowanie go do pompy hamulcowej, aby zwiększyć ciśnienie. Nieszczelne wspomaganie hamulców może powodować niebezpiecznie niski poziom płynu hamulcowego i utrudniać zatrzymanie samochodu.

Oceń artykuł: Gdzie jest zbiornik płynu hamulcowego?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5