Rak nieinwazyjny to rodzaj raka piersi, który nie rozprzestrzenił się poza tkankę piersi, w której się rozpoczął. Lekarze nazywają ten nowotwór rakiem przewodowym in situ (DCIS).
DCIS jest najczęstszą formą raka nieinwazyjnego. Drugi typ to rak zrazikowy in situ (LCIS), który jest rzadszy.
Rak przewodowy in situ
Rak przewodowy in situ (DCIS) to typ raka piersi, który nie rozprzestrzenił się poza przewody mleczne w piersi. Znany jest również jako rak nieinwazyjny lub stan przedrakowy.
CIS występuje, gdy komórki wyściełające grupę przewodów mlecznych w Twojej piersi zaczęły przekształcać się w komórki rakowe. Komórki te nie rozprzestrzeniły się jeszcze poza ściany przewodów, więc nie ma szansy, że przeniosą się do pobliskiej tkanki piersi i spowodują chorobę.
DCIS jest najczęściej diagnozowany za pomocą mammografii, ale może być również widoczny podczas badania fizycznego lub biopsji. Mammografia może wykryć DCIS, zanim wystąpią objawy, takie jak guzek lub ból piersi.
Rak zrazikowy in situ
Nieinwazyjny rak zrazikowy tworzy się w komórkach produkujących mleko (zraziki). Nie rozprzestrzenia się na inne części piersi ani na węzły chłonne.
Są dwa rodzaje raka zrazikowego in situ: klasyczny i pleomorficzny. Postać klasyczna, zwana rakiem zrazikowym in situ (LCIS), charakteryzuje się jednopłytkowym wzorem wzrostu komórek dyskoidalnych, wyraźnym pleomorfizmem jądrowym i wzrostem skupionym w końcowych zrazikach kanalikowych (TDLU).
W przeciwieństwie do postaci klasycznej, pleomorficzny LCIS składa się z większych komórek o kształcie od okrągłego do owalnego, z obfitą cytoplazmą, hiperchromatycznymi jądrami i widocznymi jąderkami. Granice komórek są często niewyraźne i często występują wakuole wewnątrzkomórkowe. W P-LCIS występują również centralna martwica i zwapnienia.
Nieinwazyjny rak piersi
Nieinwazyjny rak piersi to stadium raka piersi, w którym nie wrasta on w normalną tkankę piersi ani jej nie narusza. Około jedna czwarta nowych raków piersi jest w tym wczesnym stadium.
Ta forma raka nazywana jest rakiem przewodowym in situ (DCIS) lub rakiem piersi w stadium 0. Zazwyczaj nie daje on żadnych oznak ani symptomów i może być wykryty za pomocą rutynowych metod przesiewowych, takich jak mammografia.
Inwazyjny rak piersi to stadium raka piersi, w którym rak rozprzestrzenił się ze swojego pierwotnego miejsca do innych części ciała. Może on rozpocząć się w przewodach mlecznych (inwazyjny rak przewodowy, IDC), płatach lub innych miejscach w piersi. Może też rozprzestrzenić się na pobliską tkankę piersi lub węzły chłonne.
Melanoma
Melanoma to nowotwór, który rozwija się w pewnych komórkach skóry zwanych melanocytami. Komórki te wytwarzają pigment (melaninę), który barwi skórę, a na ich rozwój wpływa ekspozycja na słońce i inne czynniki.
Melanomy rosną w górnej warstwie skóry, zwanej naskórkiem. Zazwyczaj występują w miejscach, gdzie jesteś bardzo nasłoneczniony, takich jak twarz, uszy, ramiona czy plecy.
Melanomy mogą również powstawać w częściach ciała, które nie są zbytnio nasłonecznione, takich jak podeszwy stóp i dłonie. Są one czasami nazywane czerniakami ukrytymi i mogą występować u osób o ciemnej lub jasnej skórze.
Jeśli czerniak rozprzestrzenił się na pobliskie węzły chłonne, lekarz może zalecić wykonanie biopsji węzła wartowniczego (SLNB). Może to również oznaczać wykonywanie badania ultrasonograficznego węzłów chłonnych co kilka miesięcy.
Rak pęcherza moczowego
Rak pęcherza moczowego to rodzaj raka, który rozpoczyna się w komórkach wyściełających wnętrze pęcherza. Nazywa się je komórkami urotelialnymi i około 90% raków pęcherza zaczyna się w tych komórkach.
Komórki rakowe wyglądają bardzo nieprawidłowo i mogą szybko rosnąć. Mogą utworzyć guz (narośl) większy od ziarnka grochu.
Ten rodzaj raka jest zwykle leczony poprzez zabieg zwany przezcewkową resekcją guza pęcherza moczowego lub TURBT. Czasami przed operacją podaje się chemioterapię.
Leczenie nieinwazyjnego raka pęcherza moczowego zależy od stadium raka i od tego, jak daleko się rozprzestrzenił. Stopień zaawansowania zależy od tego, czy guz jest ograniczony do ścian pęcherza, czy też rozprzestrzenił się na warstwę mięśniową. Uwzględnia się również to, jak bardzo nowotwór rozprzestrzenił się na węzły chłonne i czy są jakieś inne przerzuty (rozsiewy) poza miednicę.