Dzięki obfitej mieszance kiszonej kapusty, wędzonego mięsa i warzyw, polski bigos (znany również jako gulasz myśliwski) jest tradycyjnym zimowym posiłkiem.
To świetny sposób na zdrowe danie, które nie zepsuje się łatwo i staje się jeszcze lepsze, im bardziej jest odgrzewane. Na szczęście jest bardzo proste do zrobienia!
Kiszona kapusta
Głównym składnikiem bigosu jest kiszona kapusta, która jest tradycyjnym daniem w Europie Wschodniej. Jest to popularna potrawa o długim okresie przydatności do spożycia i zawiera probiotyki, które pomagają w trawieniu.
Aby ją przygotować, kapustę szatkuje się i miesza z solą, żeby pobudzić proces fermentacji. Sól wspomaga rozwój pożytecznych bakterii kwasotwórczych, które przekształcają cukry zawarte w kapuście w kwas mlekowy, co pomaga zachować żywność i nadaje jej ostry smak.
Tradycyjnie kapustę kiszoną robi się z mieszanki kapusty i soli, którą następnie umieszcza się w szczelnym pojemniku, aby fermentowała przez kilka tygodni. W dzisiejszych czasach do nadania dodatkowego smaku stosuje się ocet, ale proces ten nadal opiera się na soli i solance.
Inną ważną rzeczą, którą warto wiedzieć o kapuście kiszonej jest to, że jest ona dobrym źródłem witaminy K2. Zawiera też wiele innych składników odżywczych, w tym potas, foliany i żelazo. Jest bogata w błonnik i niskokaloryczna, co czyni ją zdrową opcją dla każdej diety.
Wędzone mięsa
Wędzone mięsa stają się coraz bardziej popularne w świecie kuchni. Mięso to jest zwykle peklowane i solone, a następnie wędzone na wiórach drzewnych lub w piecu, aby nadać mu dymny smak.
Wędzone mięsa są następnie wykorzystywane jako składniki różnych potraw, takich jak gulasz, burgery czy kiełbaski. Jest to pyszna i wszechstronna metoda gotowania, która jest stosowana od wieków, a ostatnio stała się bardzo popularnym sposobem przygotowywania i konserwowania żywności w wielu częściach świata.
Tradycyjny polski gulasz myśliwski (bigos) jest przyrządzany z mieszanki kapusty, mięsa, warzyw i przypraw i stanowi podstawowy element zimowej diety w Polsce. Jest to obfite i sycące danie, które daje ogromną satysfakcję.
Suszone prawdziwki
Suszone prawdziwki (borowiki szlachetne i grzyby pokrewne) są kluczowym składnikiem tradycyjnej kuchni włoskiej. Nadają bogaty, ziemisty smak i umami m.in. zupom, risotto, sosom do makaronu i pikantnym potrawom mięsnym.
Są także dobrym źródłem witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Są bogate w miedź, białko, potas, selen, cynk i witaminy z grupy B, więc stanowią doskonałe uzupełnienie diety.
W wielu przepisach na bigos pojawiają się suszone prawdziwki, więc ważne jest, żeby mieć je pod ręką, jeśli chcesz przygotować to danie. Jeśli jednak nie możesz ich znaleźć lub nie masz ich w swojej kuchni, istnieją pewne alternatywy, które zapewnią taką samą teksturę i smak umami.
Aby uzyskać bogaty smak umami bez ciężkiej tekstury suszonych prawdziwków, spróbuj zastąpić je tymiankiem. Tymianek to zioło, które ma podobny smak do grzybów i zawiera około 80% składników odżywczych. Jest również doskonałym zamiennikiem sproszkowanych suszonych prawdziwków w przepisach, ale nie będzie miał tak bogatej konsystencji i mocnego smaku, jak suszone prawdziwki.
Biała kapusta
Kiedy większość ludzi myśli o polskim jedzeniu, prawdopodobnie wyobraża sobie stereotypowy posiłek z mięsa i kapusty. Jest jednak wiele innych potraw, które są popularne w Polsce niż te dwa składniki.
Jedną z takich potraw jest bigos, czyli gulasz myśliwski. Jest to tradycyjna potrawa popularna w Polsce, a także na Litwie, Białorusi i Ukrainie.
Ta potrawa jest przygotowywana z mieszanki kiszonej kapusty, białej kapusty i mięsa. Jest to bardzo obfite danie, które jest wyśmienite zarówno jako posiłek rodzinny, jak i na przyjęciu.
Kluczem do przygotowania tego dania jest użycie dobrej jakości kapusty kiszonej. Kwaśność kapusty pomaga zrównoważyć słodycz innych składników gulaszu.
Ten przepis jest oparty na tradycyjnym przepisie na bigos, ale z kilkoma zmianami. Na przykład, zamiast kapusty kiszonej możesz użyć świeżej lub połączyć obie, aby uzyskać nieco mniej kwaśny smak. Możesz też dodać jagody jałowca, aby gulasz był bardziej autentyczny.